Kazimierz Klimczak
Polska Wiadomości

Zmarł jeden z ostatnich żołnierzy wojny obronnej 1939 roku

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Wczoraj zmarł najstarszy żyjący polski żołnierz II Wojny Światowej oraz Powstaniec Warszawski. Płk Kazimierz Klimczak miał 109 lat.

Zmarł jeden z ostatnich żołnierzy wojny obronnej 1939 roku oraz Powstaniec Warszawski, Kazimierz Klimczak. Rok temu nasz portal pisał o jego 108 urodzinach…

W okresie międzywojennym, Kazimierz Klimczak ukończył Szkołę Podoficerską Piechoty dla Małoletnich w Koninie. Wychował się, jak to często wspominał, na historii poświęcenia Polaków z czasów Powstania Styczniowego, a szczególnie pierwszej bitwy pod Ignacewem 8 maja 1863 roku.

Od 1936 roku służył w Wojsku Polskim w ramach 67 pułku piechoty. W czasie kampanii polskiej w 1939 roku wraz ze swoim macierzystym pułkiem przeszedł szlak bojowy Armii Pomorze. Ciężko ranny trafił na leczenie do Szpitala Ujazdowskiego w Warszawie. Kontuzja doznana w obronie Ojczyzny nie zakończyła jego udziału w walkach o wolną i suwerenną Polskę. Związał się ze Związkiem Walki Zbrojnej, a potem Armią Krajową. W okresie niemieckiej okupacji Polski pracował w Monopolu Tytoniowym na ulicy Kaliskiej 1 w Warszawie. W czasie Powstania Warszawskiego walczył na Woli. Udało mu się zbiec z transportu jenieckiego. W styczniu 1945 roku wcielony został do Ludowego Wojska Polskiego, gdzie pełnił służbę w pułku samochodowym, jako dowódca plutonu transportowego.

Współpracujący z nami raper “Stopa” nagrał kiedyś utwór, w którym pojawia isę wątek tego dzielnego człowieka. Można go posłuchać tutaj.

Łączymy się w bólu z rodziną zmarłego bohetera. Cześć Jego pamięci!

Polecamy również: Kalendarium historyczne: 15 lipca 1410 roku – bitwa pod Grunwaldem

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!