Wiadomości

Spełnia się czarny sen władz Iranu: Turcy wsparli bunt Arabów

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Od 15 lipca w Chuzestanie, zamieszkałym głównie przez Arabów ostanie w południowo-zachodnim Iranie, trwają masowe protesty wywołane brakiem wody i częstymi przerwami w dostawie prądu, które przerodziły się w bunt przeciwko perskiemu panowaniu. Dziś na ulice wyszli irańscy Turcy, by okazać w ten sposób wsparcie dla irańskich Arabów. W Tebriz irańska policja przypuściła atak na demonstrantów.

Persowie stanowią niewiele ponad połowę ludności Iranu. Pozostałą część ludności stanowią Turcy, Kurdowie, Arabowie i Beludżowie i inni. Arabowie zamieszkują przede wszystkim południowo-zachodni Iran, głównie ostan Chuzestan, w którym stanowią zdecydowaną większość ludności.

Dziesiąty dzień trwają protesty Arabów, krwawo tłumione przez służby irańskie, które do rozpraszania demonstrantów używają nie tylko pałek, gazu łzawiącego i armatek wodnych, ale także broni palnej. Pomimo rosnącej z każdym dniem liczby ofiar śmiertelnych starć z policją, protesty w “arabskich” miastach, miasteczkach i wioskach Iranu trwają…

O przyczynach tychże protestów pisaliśmy tutaj:

Susza w krainie rzek i jezior. U podłoża buntu Irańskich Arabów

Gdy pojawiły się wezwania ze strony irańskich Turków, którzy stanowią ok. 1/4 ludności Iranu i którzy zamieszkują przede wszystkim północno-zachodnią część kraju, czyli Południowy Azerbejdżan, do przeprowadzenia dziś akcji solidarności z Arabami, irańska policja przystąpiła do obstawiania kluczowych punktów w „tureckich” miastach Iranu, przede wszystkim w Tebriz, największym, bo liczącym 1,8 mln mieszkaniu „tureckim” mieście w tym kraju.

Turcy zamierzają okazać wsparcie dla zbuntowanych irańskich Arabów, jednostki irańskie obstawiły kluczowe punkty

Nc to nie dało. Na ulicach Tebriz pojawił się spory tłum Turków, którzy manifestował swoją niechęć do perskiego panowania i okazywał solidarność z protestującymi w Chuzestanie Arabami… Interweniowała irańska policja, doszło do starć i przepychanek, wiele osób zatrzymano.

Czytaj też:

Persowie straszą azerbejdżańskim imperializmem

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!