Wiadomości

Turcy zamierzają okazać wsparcie dla zbuntowanych irańskich Arabów, jednostki irańskie obstawiły kluczowe punkty

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Od 15 lipca w Chuzestanie, zamieszkałym głównie przez Arabów ostanie w południowo-zachodnim Iranie, trwają masowe protesty wywołane brakiem wody i częstymi przerwami w dostawie prądu, które przerodziły się w bunt przeciwko perskiemu panowaniu. Na dziś irańscy Turcy zapowiedzieli akcje solidarności a Arabami. Irańska policja przystąpiła do obstawiania kluczowych punktów w “tureckich” miastach Iranu, przede wszystkim w Tebriz, największym, bo liczącym 1,8 mln mieszkaniu “tureckim” mieście w tym kraju.

Persowie stanowią niewiele ponad połowę ludności Iranu. Dziesiąty dzień trwają protesty Arabów, krwawo tłumione przez służby irańskie, które do rozpraszania demonstrantów używają nie tylko pałek, gazu łzawiącego i armatek wodnych, ale także broni palnej. Arabowie zamieszkują przede wszystkim południowo-zachodni Iran, głównie ostan Chuzestan, w którym stanowią zdecydowaną większość ludności. O przyczynach tychże protestów pisaliśmy tutaj:

Susza w krainie rzek i jezior. U podłoża buntu Irańskich Arabów

Na dziś akcje solidarności ze zbuntowanymi Arabami z Chuzestanu zapowiedzieli irańscy Turcy, którzy stanowią 1/4 ludności Iranu i którzy zamieszkują przede wszystkim północno-zachodnią część kraju, czyli Południowy Azerbejdżan. Przygotowując się na wystąpienia Turków, irańskie służby przeprowadziły zatrzymania wśród tureckich aktywistów oraz obstawiły kluczowe punkty w “tureckich” miastach.

Dodajmy też, że dziś doszło do ataku partyzanckiego na irański pojazd wojskowy w zamieszkałym w większości przez Beludżów ostanie Sistan i Beludżystan, w południowo-wschodniej części kraju. Czterech żołnierzy zostało zabitych:

Atak na pojazd wojskowy w Iranie. Cztery osoby nie żyją

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!