Wiadomości

Rosyjska odpowiedź na stratę samolotu Ił-20. Szojgu: Przekujemy Syrii systemy S-300

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu poinformował w poniedziałek, że w ciągu dwóch tygodni zostanie przekazany Syrii system obrony przeciwlotniczej S-300.

– System S-300 może przechwytywać środki ataku powietrznego na odległość ponad 250 km i jednocześnie uderzać kilka celów powietrznych – podkreślił minister.

– W 2013 roku na prośbę strony izraelskiej wstrzymaliśmy dostarczenie Syrii zestawu S-300, który był przygotowany do wysłania. (…) Teraz sytuacja zmieniła się, nie z naszej winy – oświadczył Szojgu.

Poinformował także, że w sąsiadujących z Syrią regionach nad Morzem Śródziemnym prowadzone będzie tłumienie radioelektroniczne nawigacji satelitarnej i systemów łączności lotnictwa wojskowego, które atakuje obiekty na terytorium syryjskim.

Działania te Rosja podejmuje w odpowiedzi na zeszłotygodniowy izraelski ostrzał obiektów w rejonie rosyjskiej bazy lotniczej w syryjskiej prowincji Latakia. Szojgu oznajmił, że zdaniem resortu obrony podjęte kroki zdołają zapobiec „nieprzemyślanym działaniom, które tworzą zagrożenie” dla rosyjskich wojskowych.

Prócz przekazania systemu S-300 oraz tłumienia systemów łączności i nawigacji, Rosja zamierza wyposażyć punkty dowodzenia obrony przeciwlotniczej jednostek wojskowych armii syryjskiej w zautomatyzowane systemy dowodzenia, które dotąd przekazywane były jedynie rosyjskim siłom zbrojnym. Pozwoli to na scentralizowane dowodzenie wszystkimi środkami i siłami obrony przeciwlotniczej Syrii.

O tym, że Rosja może w Syrii rozlokować systemy S-300, poinformował w poniedziałek dziennik „Kommiersant”. Rosyjskie źródło wojskowe powiedziało gazecie, że jeśli systemy te znajdą się w Syrii, to stanie się to „poważnym argumentem dla izraelskiego lotnictwa wojskowego na rzecz zrezygnowania z przeprowadzania ostrzałów w Syrii”.

W zeszłym tygodniu nad Morzem Śródziemnym zestrzelony został zwiadowczy Ił-20, który wracał do rosyjskiej bazy na terenie Syrii. Resort obrony Rosji oskarżył izraelskie lotnictwo o sprowokowanie incydentu z Iłem-20, w którym zginęło 15 żołnierzy.

Rosyjskie Ministerstwo Obrony obarczyło Izrael winą za doprowadzenie do zestrzelenia samolotu Ił-20 w Syrii

S-300 to rakiety klasy ziemia-powietrze, przeznaczone do zwalczania samolotów, pocisków manewrujących i taktycznych pocisków balistycznych.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!