Wiadomości

Min. Ziobro: Naprawiamy błędy, przez które cierpiał Tomasz Komenda

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

– Wymiar sprawiedliwości przed wielu laty popełnił straszliwy błąd, czyniąc ogromną krzywdę panu Komendzie. Ale teraz wymiar sprawiedliwości naprawia niegdysiejsze błędy – powiedział na konferencji prasowej prokurator generalny Zbigniew Ziobro. Odniósł się w ten sposób do kolejnego przełomu ws. gwałtu i zabójstwa w 1996 r. 15-letniej dziewczynki, za co niesłuszną karę 18 lat więzienia odsiedział Tomasz Komenda. – Poszukujemy jeszcze jednej osoby, która mogła mieć związek ze zbrodnią w Miłoszycach – dodał minister.

Jak wskazał Ziobro, to dzięki tytanicznej pracy prokuratorów i policjantów możemy mówić o kolejnym przełomie. – Do zatrzymania doszło dzięki tej niezwykle skrupulatnej pracy. Prokuratorzy zdecydowali się wytypować wszystkich mężczyzn, którzy w okresie, kiedy doszło do tego strasznego przestępstwa, mieszkali w miejscowości Miłoszyce i w okolicach oraz skończyli 15 lat. Przesłuchano ich i pobrano próbki porównawcze do badań genetycznych. Efektem tego były zatrzymania. Są zarzuty względem osoby, która tej strasznej nocy była na tej samej dyskotece, co zamordowana – dodał prokurator generalny.

W poniedziałek w godzinach rannych na polecenie Wydziału Zamiejscowego Prokuratury Krajowej zatrzymano drugiego już podejrzanego – informował portal tvp.info. W ub. roku w sprawie gwałtu i morderstwa w noc sylwestrową na 15-latce zatrzymano już Ireneusza M., który przebywa teraz w areszcie.

Norbert B. został w poniedziałek rano zatrzymany na polecenie prokuratora – poinformowała prok. Beata Maczek, nadzorująca śledztwo z poziomu Prokuratury Krajowej. – To mężczyzna, który zamieszkiwał w pobliżu miejscowości, w której doszło do zabójstwa. W chwili czynu miał 19 lat. Wykonywane są właśnie z nim czynności procesowe – stwierdziła prokurator. Mężczyźnie postawiono zarzuty gwałtu ze szczególnym okrucieństwem oraz zabójstwa.

Jak dodała, dowody, którymi dysponuje prokuratura w ocenie śledczych „nie budzą wątpliwości” co do tego, że Ireneusz M. i Norbert P. „powinni odpowiedzieć za dokonanie tej okrutnej zbrodni”.

W maju Sąd Najwyższy uniewinnił Tomasza Komendę, który prawomocnym wyrokiem sądu w 2004 r. został skazany na 25 lat więzienia za zabójstwo i zgwałcenie 15-latki. Mężczyzna spędził w więzieniu – łącznie z okresem aresztu – 18 lat.

Komendę skazano za zabójstwo, do którego doszło 31 grudnia 1996 r. Małgorzata K. bawiła się z koleżankami w dyskotece w Miłoszycach pod Wrocławiem. W trakcie zabawy wyszła przed budynek. Kilkanaście godzin później została znaleziona martwa na prywatnej posesji naprzeciwko dyskoteki. Zmarła wskutek wyziębienia organizmu i odniesionych ran.

W sprawie zbrodni zatrzymano w zeszłym roku Ireneusza M. Prokurator przedstawił mu zarzut popełnienia przestępstwa zgwałcenia ze szczególnym okrucieństwem i zabójstwa piętnastoletniej Małgorzaty K. Od tej pory M. przebywa w areszcie.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!