Wiadomości

Rosyjskie Ministerstwo Obrony obarczyło Izrael winą za doprowadzenie do zestrzelenia samolotu Ił-20 w Syrii

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

– Ministerstwo Obrony uważa, że wina za zestrzelenie samolotu rozpoznania radiolokacyjnego Ił-20 leży po stronie lotnictwa izraelskiego – powiedział dziś rzecznik rosyjskiego Ministerstwa Obrony generał-major Igor Konaszenkow.

– Zaprezentowane obiektywne dane świadczą, że działania pilotów izraelskich myśliwców doprowadziły do śmierci 15 rosyjskich żołnierzy, mówią o ich braku profesjonalizmu, albo o – co najmniej – karygodnym zaniedbaniu – mówił gen. Konaszenkow.

Według rosyjskiego Ministerstwa Obrony, izraelscy piloci myśliwców F-16 celowo osłaniali się rosyjskim samolotem Ił-20 przed syryjskimi rakietami przeciwlotniczymi.

Przedstawiciel wydziału powiedział, że pocisk syryjskiej obrony powietrznej uderzył w samolot o godzinie 22.03 czasu moskiewskiego.

– Izraelski pilot nie mógł nie wiedzieć, że efektywna powierzchnia Il-20 jest znacznie większa niż analogiczna powierzchnia myśliwca F-16, a więc, że to rosyjski samolot stanie się preferowanym celem dla samonaprowadzającego pocisku przeciwlotniczego – dodał Konaszenkow.

Wydział prasowy posiada zapis rozmowy, w trakcie której izraelskie siły powietrzne uprzedzają o ataku lotniczym na Syrię.

– Rozmowa prowadzona była po rosyjsku. Ministerstwo Obrony posiada audiozapis tej rozmowy – powiedział rzecznik Ministerstwa Obrony.

Jednakże, jak podkreślił. Izrael nie podał informacji odnośnie położenia swoich myśliwców F-16. Według Konesznikowa, strona rosyjska została wprowadzona w błąd co do celu uderzenia izraelskich samolotów.

– W trakcie rozmowy przedstawicielka sztabu izraelskiego lotnictwa poinformowała, że cele, które planuje zaatakować izraelskie lotnictwo, znajdują się na północy Syrii – powiedział generał

– Jak możecie zobaczyć na mapie, ataki izraelskiego lotnictwa przeprowadzone został nie na północy Syrii, ale w Latakii, która jest zachodnią prowincją, a samo miasto Latakia leży na zachodnim wybrzeżu kraju – dodał on.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!