Felietony

Kunduz, Sar-e Pol, Talokan… Talibowie zdobyli dziś trzy stolice prowincji

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Dziś rano Talibowie poinformowali, że zdobyli stolice prowincji Sar-e Pol oraz Kunduz. Niedługo potem podali, że przejęli kontrolę nad miastem Tachar, stolicą prowincji Tachar W sumie więc już pięć stolic prowincji – według podawanych przez nich informacji – miałoby znaleźć się w ich rękach. Wcześniej zdobyli oni Zarandż, stolicę prowincji Nimroz, a także Szebergan, stolicę prowincji Dżozdżan.

Przypomnijmy, że Afganistan podzielony jest na 34 prowincje. Mniej więcej do połowy lipca Talibowie koncentrowali się na “oczyszczaniu” z sił rządowych terenów wiejskich oraz małych miasteczek, “oszczędzając” stolice prowincji. Później przyszedł czas i na nie…

W tym momencie, poza stolicami prowincji i mniejszymi izolowanymi punktami, w rękach sił rządowych wciąż jeszcze znajdował się stosunkowo duży obszar w centralnej części kraju (na zachód od Kabulu), nieco mniejsza enklawa na północ od stolicy Afganistanu, a nadto spore fragmenty leżących na północy kraju prowincji Balch i Dżozdżan, zamieszkałe w większości przez Turków (Uzbeków i Turkmenów).

W pierwszych dniach sierpnia Talibowie przejęli już niemal pełną kontrolę nad miastem Laszkargah, stolicą prowincji Helmand, gdzie siły rządowe utrzymują się już tylko w kilku izolowanych i broniących się w okrążeniu punktach. Talibowie przejęli też kontrolę nad znacznymi częściami Heratu i Kandaharu, a także miasta Kalat (stolicą prowincji Zabol, w południowo-wschodniej części kraju). 6 sierpnia zdobyli oni Zarandż, stolicę prowincji Nimroz, w południowo-zachodniej części kraju.

***

Jak już pisaliśmy wielokrotnie, w Afganistanie mieszkają liczne społeczności tureckie – składają się na nie Uzbecy (ok. 3 milionów), Turkmeni (ok. 1 mln) i Kirgizi (kilkaset tysięcy). W północnej części Afganistanu, wzdłuż granicy z Turkmenistanem i Uzbekistanem, Turcy stanowią miejscami zdecydowaną większość ludności.

Niekwestionowanym przywódcą afgańskich Turków jest były wiceprezydent Afganistanu marsz. Abdul Raszid Dostum, który w przeszłości wykonywał różne wolty. Wcale nie jest niemożliwe, że mógłby on dogadać się z Talibami, ale na razie Talibowie zdają się nie brać tego pod uwagę. W tych okolicznościach zapowiedział on utworzenie niepodległego Południowego Turkiestanu, który miałby obejmować tereny, na których Uzbecy i Turkmeni stanowią większość ludności.

Obecnie mianowany w maju 2020 roku marszałkiem “Generał Dostum” odgrywa kluczową rolę w siłach zbrojnych podległych rządowi w Kabulu. Ich los zdaje się być jednak przesądzony. Zresztą znaczna część terytoriów zamieszkałych przez Uzbeków i Turkmenów znajduje się obecnie pod kontrolą Talibów. W połowie lipca podjęli oni natarcie na stolicę prowincji Dżozdżan i zarazem nieformalną stolicę Południowego Turkiestanu, czyli miasto Szebergan.

Talibowie nacierają na stolicę afgańskich Turków

Po początkowych sukcesach natarcie utknęło, ale 4 sierpnia zostało wznowione, przypuszczając równocześnie natarcia na stolice prowincji Sar-e Pol i Dżozdżan….

Talibowie wznowili ofensywę na północy Afganistanu

W Sar-e Pol Talibowie prowadzili natarcie na czterech kierunkach, sukcesywnie zbliżając się do centrum, miasta…

Mapa: aktualna sytuacja w Afganistanie, walki o Herat, Kandahar i Laszkargah

Z kolei w stolicy prowincji Dżozdżan Talibowie przełamali obronę i w szybkim tempie dotarli do centrum miasta…

6 sierpnia zdobyli oni między innymi Pałac Dstuma, czym nie omieszkali się szybko pochwalić, zamieszczając w internecie szereg filmikóq:

W tym momencie tureckie milicje wciąż jeszcze broniły się w budynku władz prowincji i w komendzie policji, a także w szeregu innych obiektach, ale – jak poinformowali Talibowie – wkrótce i one zostały przez nich zdobyte. Tureckie milicje, dowodzone przez Jara Mohammada, syna marszałka Dostuma, miały wycofać się z miasta…

Wkrótce jednak stało się jasne, że te doniesienia te okazały się przedwczesne. Zarówno komenda policji, jak i siedziba władz prowincji, a także więzienie i wiele innych obiektów w mieście wciąż znajdowało się w rękach tureckich milicji. Co więcej te oddziały, które wycofały się z miasta, otrzymawszy posiłki i przegrupowawszy się, ponownie wstąpiły w bój. W rezultacie udało im się wyprzeć oddziały Talibów z centrum miasta.

Rano, 7 sierpnia Talibowie podjęli kolejne natarcie, które uwieńczone zostało powodzeniem. Oddziały syna marsz. Dostuma zmuszone zostały do wycofania się z miasta. Wspomniane uprzednio budynki bez wątpienia są obecnie w rękach Talibów, na dowód czego zamieścili oni w internecie liczne zdjęcia i filmy…

Po zdobyciu stolicy prowincji Dżozdżan Talibowie przejęli kontrolę nad centrum dystryktu Khaja Dokuh, w tejże prowincji. Żołnierze broniący tego dystryktu wycofali się.

Talibowie nie zwalniają tempa, tureckie milicje w odwrocie

Rano, 8 sierpnia Talibowie poinformowali, że walki o Sar-e-Pol zakończyły się zdobyciem przez nich całego miasta.

Już wcześniej, mianowicie 7 sierpnia Talibowie rozpoczęli natarcie na miasto Kunduz, kolejną stolicę prowincji na północy Afganistanu. Dziś rano pojawiła się informacja, że miasto zostało przez nich zdobyte.

Równocześnie ruszyło natarcie na Talokan, stolicę prowincji Tachar.

Talibowie rozpoczęli natarcie na oblężony Talokan dziś nad ranem. Szybko przerwali linię obrony, zmuszając siły rządowe do do wycofania się do centrum miasta, gdzie próbowały one stawiać opór, walcząc w okrążeniu…

Ale i tu walki nie trwały długo. Talibowie poinformowali właśnie, że całe miasto znajduje się pod ich kontrolą. To już piąta stolica prowincji, która jest w pełni kontrolowana przez siły Talibów.

Wojciech Kempa

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!