Wiadomości

Talibowie wznowili ofensywę na północy Afganistanu

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Po krótkiej przerwie Talibowie wznowili ofensywę na północy Afganistanu. Wczoraj równocześnie podjęto natarcia na stolice prowincji Sar-e Pol i Dżozdżan. Dodajmy, że są to prowincje w większości zamieszkałe przez afgańskich Turków (Uzbeków i Turkmenów).

Rzecznik Talibów poinformował, że w toku walk znaczne obszary miasta Szebergan, stolicy prowincji Dżozdżan znalazły się pod kontrolą Talibów, dodając, że więcej informacji przekaże później. Twierdzi on, że zestrzelono przy tym śmigłowiec afgańskich sił rządowych.

Także w walkach o miasto Sar-e Pol, stolicę prowincji o tej samej nazwie, Talibowie mieli poczynić pewne postępy terenowe, ale na tę chwilę brak jest szczegółów.

Jak już pisaliśmy wielokrotnie, w Afganistanie mieszkają liczne społeczności tureckie – składają się na nie Uzbecy (ok. 3 milionów), Turkmeni (ok. 1 mln) i Kirgizi (kilkaset tysięcy). W północnej części Afganistanu, wzdłuż granicy z Turkmenistanem i Uzbekistanem, Turcy stanowią miejscami zdecydowaną większość ludności.

Niekwestionowanym przywódcą afgańskich Turków jest były wiceprezydent Afganistanu marsz. Abdul Raszid Dostum, który w przeszłości wykonywał różne wolty. Wcale nie jest niemożliwe, że mógłby on dogadać się z Talibami, ale na razie Talibowie zdają się nie brać tego pod uwagę. W tych okolicznościach zapowiedział on utworzenie niepodległego Południowego Turkiestanu, który miałby obejmować tereny, na których Uzbecy i Turkmeni stanowią większość ludności.

Obecnie mianowany w maju 2020 roku marszałkiem “Generał Dostum” odgrywa kluczową rolę w siłach zbrojnych podległych rządowi w Kabulu. Ich los zdaje się być jednak przesądzony. Zresztą znaczna część terytoriów zamieszkałych przez Uzbeków i Turkmenów znajduje się obecnie pod kontrolą Talibów. W połowie lipca podjęli oni natarcie na nieformalną stolicę Południowego Turkiestanu, czyli miasto Szebergan.

Talibowie nacierają na stolicę afgańskich Turków

Po początkowych sukcesach natarcie utknęło, ale wczoraj zostało wznowione…

Czytaj też:

Mapa: aktualna sytuacja w Afganistanie, walki o Herat, Kandahar i Laszkargah

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!