Wiadomości

Ziobro w TV Trwam: przygotowujemy zmianę ustawy o lichwie

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowuje zmianę ustawy o lichwie – poinformował na antenie TV Trwam szef tego resortu Zbigniew Ziobro. Prokurator Generalny zapowiedział wspomniane zmiany w kontekście sprawy notariuszy związanych z mafią lichwiarską.

W maju zatrzymano 4 notariuszy z Wybrzeża oraz jednego z Warszawy podejrzanych o przestępstwa związane z lichwą. Przedstawiono im łącznie 120 zarzutów. Notariusze dalej mogą wykonywać jednak swój zawód. Izba Notarialna w Gdańsku stwierdziła, że nie ma materiału dowodowego żeby wszcząć postępowanie.

Prokuratura wnioskowała też o areszt dla notariuszy. Do wniosku nie przychylił się sąd – najpierw rejonowy, potem okręgowy.

– Kolejne sprawy są wysyłane – związane z aktami oskarżenia – do sądu. To jest sprawa wielowątkowa. Jest pokrzywdzonych tysiące osób. Mogę powiedzieć, że my przygotowujemy zmianę w ustawie o lichwie, ponieważ w Polsce pokrzywdzonych jest z tego powodu ogromnie wielu ludzi. Chcemy im podać rękę, chcemy ich ratować – tłumaczył minister.

Jak wyjaśnił, „zasada jest taka, że wprowadzamy obiektywne kryteria wskazujące na to, kiedy mamy do czynienia z lichwą”.

– Bo dzisiaj są to sprawy bardzo cenne, pozwalają często sprawcy uciec od odpowiedzialności. Tak więc wprowadzamy jasne, proste kryteria. Za każdym razem prokurator będzie zobowiązany ingerować. Zasadą będzie przejmowanie majątku przestępców i oddawanie ich ludziom pokrzywdzonym – oświadczył Prokurator Generalny.

W całym procederze pokrzywdzonych zostało 400 osób. Straty są szacowane na 22 mln zł. Według ustaleń prokuratury lichwiarze podstępem odbierali domy i mieszkania ludziom, którzy zaciągali u nich pożyczki. Oprocentowanie sięgało 80 proc. Zapisy umów zakładały też tzw. rygor egzekucji, czyli w praktyce możliwość natychmiastowego wyrzucania ludzi z ich mieszkań.

/Radio Maryja/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!