Wiadomości

Współzałożyciel sekty Pawła Chojeckiego został senatorem

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Nowy senator Koalicji Obywatelskiej z Lublina współzakładał wspólnotę mającą opinię sekty – donosi „Rzeczpospolita”. Chodzi o Kościół Nowego Przymierza, którego członkowie określają się jako biblijni chrześcijanie. Na jego czele stoi pastor Paweł Chojecki, znany z telewizji internetowej „Idź Pod Prąd”.

Jak relacjonuje Bury, który obecnie jest znanym lubelskim przedsiębiorcą, w trakcie studiów zaangażował się w ruch oazowy. Wkrótce jednak zaczął poszukiwać czegoś innego…

„Ponieważ nie wszystko podobało mi się w organizacji Kościoła katolickiego, zacząłem nieco szerzej poszukiwać prawdy. Poznałem wszystkie Kościoły protestanckie, a także Pawła Chojeckiego. Na studiach założyliśmy Wspólnotę Chrześcijańską Pojednanie, a o rejestracji dowiedzieliśmy się na konferencji Jerzego Urbana, który wywodził, że komunizm nie jest taki straszny, bo powstają stowarzyszenia chrześcijańskie” – relacjonuje Bury.

Nowo wybrany senator potwierdził też, że jego nazwisko znalazło się w dokumentach rejestrowych Kościoła Nowego Przymierza z 1997 r., jednak zaznacza, że ze wspólnotą rozstał się po kilku miesiącach, gdy zorientował się, że nabiera ona znamion sekty.

Nieco inaczej historię wspólnych relacji przedstawia pastor Chojecki. Jego zdaniem, choć senator był członkiem KNP około roku, blisko współpracowali w jednej wspólnocie przez 11 lat.

„Były trzy etapy: duszpasterstwo akademickie Ruchu Światło Życie »Emanuel« w Lublinie, Kościół Wspólnota Chrześcijańska »Pojednanie« oraz współpraca przy założeniu KNP” – powiedział pastor. Dodał, że Bury był ważną postacią we wspólnocie. „Był członkiem rady Kościoła Pojednanie i KNP. Był w grupie decyzyjnej” – mówi.

Gazeta podaje, że podobne treści można usłyszeć w telewizji „Idź Pod Prąd”, która od wyborów intensywnie zajmuje się senatorem. Pokazała zdjęcie Burego chrzczącego jedną z wiernych i przywoływała ryzykowne wyprawy Chojeckiego z Burym do byłej Jugosławii tuż po zakończeniu wojny w Bośni. Zdaniem telewizji, Bury „w ostentacyjny sposób zakłamuje rzeczywistość”, marginalizując wieloletnią współpracę.

„Senator Jacek Bury – kiedyś Nowoczesna, dziś Koalicja Obywatelska – przez 11 lat był jednym z najbliższych współpracowników Pastora Pawła Chojeckiego. Za Pastorem Chojeckim najpierw odszedł z Kościoła rzymskokatolickiego, następnie przez 6 lat był członkiem Rady kościoła protestanckiego pod nazwą Wspólnota Chrześcijańska Pojednanie, który prowadził Pastor Chojecki, a w roku 1997 współzakładał Kościół Nowego Przymierza w Lublinie. Jego nazwisko figuruje na liście członków założycieli KNP w Lublinie. Wczoraj w porannej audycji Radia Lublin stwierdził, że z Pawłem Chojeckim „miesiąc, czy dwa razem byliśmy”. Dlaczego senator kłamie?” – możemy przeczytać na stronie internetowej Idź pod Prąd.

/TVP Info, Rzeczpospolita, idzpodprad.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!