Wiadomości

Zlatan Ibrahimovic: Trener piłkarskiej reprezentacji Szwecji jest rasistą

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Słynny piłkarz, wielokrotny reprezentant Szwecji, Zlatan Ibrahimovic, powiedział niedawno w wywiadzie dla szwedzkiej gazety Expressen, że trener reprezentacji Szwecji w piłce nożnej, Janne Andersson, daje szanse tylko zawodnikom pochodzenia szwedzkiego, tylko etnicznym Szwedom.

„Janne zniszczył wszystko, co zbudowałem przez 20 lat” – stwierdził Zlatan, gdy dziennikarz Expressen spotkał się z nim w Los Angeles w dniu jego 38-letnich urodzin.

Martwi się on, że w szwedzkiej drużynie jest mniej zawodników pochodzących z mniejszości.

„Wydaje się, że ostatnio coś się wydarzyło w Szwecji. Alexander Isak i Muamer Tankovic są teraz częścią zespołu, ale poza tym wygląda na to, że wróciło to, co było, zanim się pojawiłem. To jest jak sekta” – mówił, dodając, że krytyka, z którą spotykał w przeszłości, wynikała z jego pochodzenia.

„Reprezentuję Szwecję i robię to na swój sposób. Z tym mają problem. Ale to jedynie dodaje mi siły. Tylko się z tego śmieję. W ich oczach powinienem być normalnym blondynem o szwedzkim nazwisku. Ale tak nie jest. Jestem za dobry” – mówił.

„Dlaczego Tankovic potrzebował roku, aby zagrać w zespole? Czy to dlatego, że nazywa się Tankovic? Czy nie jest wystarczająco dobry? Dlaczego tak późno dołączył Isak? Dlaczego nie stał się częścią zespołu, kiedy mógł?” – pytał Ibrahimovic.

Alexander Isak pochodzi z Erytrei, a Muamar Tankovic to Bośniak.

W marcu 2017 roku główny trener Janne Andersson otrzymał od mediów pytanie dotyczące udziału piłkarzy wywodzących się z mniejszości w reprezentacji Szwecji.

„Myślę, że bardzo ważne jest, aby mieć graczy o różnych cechach i osobowościach. Nie ma znaczenia, gdzie się urodzili” – tłumaczył wówczas.

W tym samym miesiącu Janne Andersson otrzymał pytanie od reportera z Aftonbladet, dlaczego jego składy zawierają mniej graczy pochodzących spoza Skandynawii niż to, co miał poprzedni trener Erik Hamrén.

„Po prostu to zbieg okoliczności. Nie ma w tym planu ani zamysł€. Wybieram tych, którzy moim zdaniem najlepiej nadają się do drużyny” – odpowiedział Janne.

Zlatan niewątpliwie był świetnym piłkarzem i filarem szwedzkiej reprezentacji, z czasem jednak stał się symbolem dla pro-wielokulturowej lewicy, która zaczęła mówić, że „gdyby nie imigracja, nie mielibyśmy Zlatana”. Świetnie się w tej roli odnalazł…

/Voice of Europe/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!