Gospodarka Wiadomości

UOKiK przyjrzy się przejęciu Radia Zet przez Agorę

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów sprawdza, czy Agora powinna zgłosić wniosek o koncentrację w sprawie przejęcia Radia Zet. Jeśli z analiz wyjdzie, że taki wniosek był konieczny, Agorze i jej partnerowi w tej transakcji grozi kara do 10 proc. obrotu – poinformował prezes UOKiK Marek Niechciał.

W lutym Agora podała, że zawarła z SFS Ventures przedwstępną i przyrzeczoną umowę zakupu 100 proc. udziałów Eurozet, na mocy której Agora przejęła 40 proc. udziałów Eurozet za 130,75 mln zł.

SFS Ventures i Agora podpisały też „umowę wspólników”, regulującą szczegółowe zasady inwestycji w Eurozet przez SFS Ventures jako wspólnika większościowego i Agorę jako wspólnika mniejszościowego, a także zasady współpracy tych podmiotów. Umowa wspólników przewiduje m.in. zobowiązania Agora i SFS Ventures do niezbywania udziałów Eurozet (lock-up).

– Spółki uznały, iż tak napisały umowę, że nie muszą zgłaszać do UOKiK wniosku o koncentrację. Chcemy sprawdzić, czy rzeczywiście niezgłoszenie było uzasadnione, czy jednak powinni zgłaszać – powiedział dziennikarzom Niechciał.

– Za niezgłoszenie wniosku o koncentrację kary są do 10 proc. obrotu. Teraz czekamy na dokumenty z Agory, na podstawie analizy wyjdzie nam dokładnie, co jest tam zapisane – dodał.

Prezes Niechciał poinformował, że trzeba sprawdzić, jaki jest próg obrotu, który powoduje, że powinni się zgłosić. W przypadku obrotów Agory i Radia Zet – w opinii UOKiK – próg obrotu na pewno jest przekroczony, pytanie jest o firmę czeską, która została niedawno założona.

– W tym przypadku teoretycznie nie doszło do przekroczenia progu, ale nie patrzymy na konkretną spółkę, tylko czy nie stanowi ona części większej jednostki gospodarczej – dodał.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!