Polska Wiadomości

Ukraińcy nie chcą wracać do ojczyzny po wojnie

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Obywatele Ukrainy nie planują powrotów do kraju – pisze interia.pl. Jak wynika z sondażu przeprowadzonego wśród osób, które uciekły z Ukrainy od 24 lutego 2022 roku, zaledwie 26 procent widzi swoją przyszłość w miejscu pochodzenia.

Ukraińcy nie chcą wracać do ojczyzny po wojnie. W rozmowie z telewizją publiczną sytuację ukraińskich uchodźców i ich postawę komentował dyrektor wykonawczy Centrum Strategii Gospodarczej Hleb Wyszlinski.  Ekspert ocenił, że choć sytuacja jest “mniej więcej stabilna”, a liczba uchodźców nie wzrasta, to nastroje znacząco się zmieniają.

-Wynik badania, które przeprowadziliśmy wśród uchodźców w grudniu 2023 roku i styczniu tego roku, pokazuje niezbyt pozytywny wynik. Widzimy, że odsetek tych, którzy są absolutnie pewni, że wrócą na Ukrainę, spadł do 26 procent. Rok wcześniej było to 50 procent ankietowanych – stwierdził.

Analityk zwrócił uwagę, że wynik może się różnić między innymi ze względu na coraz częstsze powroty do kraju dużych grup obywateli. Nie jest to jednak aż tak znacząca liczba, którą wykazano w sondażu. -Tak naprawdę wśród tych, którzy tam zostali, wyraźnie rośnie udział tych, którzy osiedlają się na stałe – wyjaśnił Wyszlinski.

Według najnowszych informacji przedstawianych przez Organizację Narodów Zjednoczonych, od początku inwazji Rosji na Ukrainę do opuszczenia swoich domów zmuszonych zostało blisko 14 milionów obywateli. Ponad 6,5 miliona z tych osób zdecydowało się na wyjazd poza granice Ukrainy m.in. do Polski, Niemiec, Stanów Zjednoczonych i Kanady.

W specjalnym raporcie wydanym przez zespół ds. Migracji w ONZ wskazano, że w 2024 roku ponad 14,6 miliona Ukraińców, czyli około 40 procent ogółu ludności kraju, będzie potrzebowało jakiejś formy pomocy humanitarnej, z czego 2,2 miliony uchodźców znajdujących się w krajach sąsiednich.

W wyniku wojny rośnie także problem bezdomności. Z danych ONZ wynika, że na Ukrainie bez dachu nad głową pozostaje obecnie około 3,7 miliona obywateli.

NASZ KOMENTARZ: Powyższe dane pokazują, że udzielanie Ukraińcom nienależnych przywilejów socjalnych w Polsce, stawiających ich wyżej od tubylczej ludności, przynosi efekty zgodne z życzeniami władz. Ciekawe jak zmienią się nastroje “uchodźców” gdy skończy się wojna, a nasz kraj nie przedłuży tychże przywilejów. W każdym razie, dane pokazują też, że Ukraina już przegrała wojnę, gdyż po jej zakończeniu -niezależnie od wyniku- będzie krajem upadłym.

Polecamy również: Mimo wojny, Ukraina chce ściągać turystów

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!