Felietony

To będzie defilada, jakiej w Polsce dawno nie było

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

15 sierpnia, w Święto Wojska Polskiego, jak co roku, w Warszawie odbędzie się defilada. Tym razem wojska przemaszerują Wisłostradą, a nie Alejami Ujazdowskimi. W Wielkiej Defiladzie Niepodległości weźmie udział prawie 1500 żołnierzy i 900 rekonstruktorów, 200 pojazdów wojskowych oraz 100 samolotów i śmigłowców.

W tym roku podczas centralnych obchodów największego żołnierskiego święta przypadającego w 98. rocznicę Bitwy Warszawskiej wojskowa defilada będzie poruszać się po nowej trasie: po Wisłostradzie wzdłuż bulwarów na zachodnim brzegu Wisły.

Formacje biorące udział w defiladzie zgrupują się na odcinku od skrzyżowania z ulicą Krasińskiego do mostu Gdańskiego. Przemarsz wojsk i przejazd pojazdów (w godz. 13:00-15:00) rozpocznie się na skrzyżowaniu z ulicą Sanguszki, a zakończy na skrzyżowaniu z ulicą Karową. Punkt kulminacyjny będzie znajdował się przy parku fontann wodnych, gdzie defiladę przyjmie prezydent Andrzej Duda, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak oraz przedstawiciele Sejmu, Senatu i rządu, w tym premier Mateusz Morawiecki.

Wielką Defiladę Niepodległości współtworzyć będzie Kompania Reprezentacyjna Wojska Polskiego oraz pododdziały reprezentacyjne:

• Wojsk Lądowych,
• Marynarki Wojennej RP,
• Sił Powietrznych,
• Wojsk Specjalnych,
• Wojsk Obrony Terytorialnej
• i Żandarmerii Wojskowej.

Defilada naziemna podzielona zostanie na 3 główne części: defiladę pieszą, defiladę pojazdów oraz defiladę historyczną. W defiladzie lotniczej udział wezmą jednostki Sił Powietrznych i lotnictwa Wojsk Lądowych.

Defilada naziemna i prezentacja elementów uzbrojenia będącego na wyposażeniu armii rozpocznie się przemarszem 16 pododdziałów reprezentacyjnych Rodzajów Sił Zbrojnych i wojskowych uczelni z pocztami sztandarowymi, po których defilować będzie 60 samodzielnych pocztów sztandarowych jednostek Sił Zbrojnych RP.

Następnie defilować będą żołnierze amerykańscy, brytyjscy, rumuńscy i chorwaccy z Batalionowej Grupy Bojowej NATO stacjonującej w Orzyszu.

Defiladę pieszą zakończą pododdziały i poczty sztandarowe organizacji proobronnych, klas mundurowych, Szwadronu Kawalerii WP oraz Orkiestry Reprezentacyjnej WP.

Defiladę pojazdów stworzy łącznie około dwustu pojazdów kołowych i gąsienicowych, w tym: transportery opancerzone Rosomak, moździerze Rak, armatohaubice Krab, samochody humvee, transportery Stryker, czołgi Abrams, Twardy i Leopard, a także transportery minowania narzutowego Kroton oraz rampa szturmowa i inne.

Z kolei w defiladzie historycznej ponad 900 rekonstruktorów będzie tworzyć szyk historyczny z różnych epok. Około 650 rekonstruktorów pieszych i ok. 260 konnych w pięciu kolumnach marszowych zaprezentuje: wczesne średniowiecze, średniowiecze, wiek XVII, wiek XIX – okres powstań narodowych oraz wiek XX.

Nad Warszawą, przelot wzdłuż Wisły w ramach defilady lotniczej wykona około 100 samolotów i śmigłowców. Rozpocznie ją przelot 6 samolotów zespołu akrobacyjnego Biało – Czerwone Iskry, a zakończy przelot samolotów G550 oraz B737 do transportu najważniejszych osób w państwie, eskortowanych przez samoloty F-16 Jastrząb.

Podczas defilady lotniczej będzie można zobaczyć w niskim przelocie nad Wisłą m.in. śmigłowce: SW-4 Puszczyk, Mi-2, W-3 oraz m.in. samoloty TS-11 Iskra, M-28 Bryza, C-295M, C-130, M-346, F-16 Jastrząb, G550.

Defiladę lotniczą najlepiej obserwować z wybrzeża Wisły pomiędzy mostami Gdańskim i Śląsko – Dąbrowskim.
/mon.gov.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!