Wiadomości

CNN Turk: Turcja chce poprawić relacje z USA

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W ciągu najbliższych dwóch dni do Waszyngtonu poleci delegacja oficjalnych przedstawicieli rządu Turcji. Jak informuje telewizja CNN Turk, mają przedyskutować możliwości przezwyciężenia obecnego kryzysu w stosunkach wzajemnych. Departament Stanu USA i rząd Turcji dotychczas nie ustosunkowały się do tej informacji.

Stosunki pomiędzy USA a Turcją, sojusznikami w NATO, i tak już od pewnego czasu nie najlepsze, znacznie pogorszyły się w związku z przetrzymywaniem przez tureckie władze amerykańskiego pastora Craiga Brunsona.

Władze w Ankarze oskarżają duchownego m.in. o wspieranie kurdyjskich separatystów i udział w nieudanym zamachu stanu w lipcu 2016 roku przeciwko prezydentowi Turcji Recepowi Tayyipowi Erdoganowi. Waszyngton domaga się niezwłocznego uwolnienia pastora.

W ub. sobotę Erdogan zażądał zamrożenia w Turcji aktywów dwóch amerykańskich szefów departamentów – sprawiedliwości i spraw wewnętrznych, „jeśli takowe posiadają”. Była to odpowiedź na podobne sankcje zastosowane wcześniej przez Waszyngton wobec szefów takich samych ministerstw tureckich.

Wcześniej, po wprowadzeniu przez USA ceł na importowaną stal i aluminium, Ankara odpowiedziała odwetowymi cłami na towary amerykańskie. Dało to asumpt do dalszej eskalacji. Jak informuje Agencja Reutera, specjalny przedstawiciel rządu USA ds. handlu rozpoczął podczas ub. weekendu dokonywanie rewizji bezcłowego dostępu niektórych tureckich towarów do amerykańskiego rynku.

Może do doprowadzić do poważnego ograniczenia tureckiego eksportu do USA, którego wartość ocenia się na 1,7 mld dolarów. Kryzys spowodował już rekordowy spadek kursu tureckiej liry wobec dolara.

50-letni ewangelicki pastor Andrew Craig Brunson został w październiku 2016 roku aresztowany w Turcji, gdzie mieszka od 20 lat. Jego proces trwa od kwietnia. W ubiegłym tygodniu sąd turecki podjął decyzję o zamianie duchownemu aresztu tymczasowego na areszt domowy. Jednak wniosek o uchylenie również tego środka został oddalony. W razie uznania go za winnego grozi mu kara 35 lat więzienia.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!