Europa Świat Wiadomości

Szwedzki polityk został wyrzucony z Turcji ponieważ rozdawał na ulicy ulotki zniechęcające ludzi do imigracji

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!
Jak podaje portal rp.pl turecka policja zatrzymała i wydaliła z kraju przewodniczącego nacjonalistycznej partii Szwedzcy Demokraci, Jimmy’ego Akessona, który przybył na grecko-turecką granicę by przekonywać imigrantów, by nie ubiegali się o azyl w Szwecji.

Według skandynawskich mediów Akesson rozdawał ulotki z hasłami „Szwecja jest przepełniona” czy „Nie przyjeżdżajcie do nas”, informujące o tym, że Sztokholmu nie stać na utrzymywanie migrantów czy zapewnienie im mieszkań. Jednak nie miał stosownego pozwolenia na takie działania. W rezultacie policja zatrzymała polityka i odeskortowała go na lotnisko.

Partia „Szwedzcy Demokraci” potwierdziła ten incydent, a także nazwała Turcję „państwem bezprawia”. – Ci ludzie zamierzają osiedlać się w północnej Europie i wymieniają w tym kontekście Szwecję oraz Niemcy. Zauważyłem tu rodziny z dziećmi, ale znaczną część stanowią młodzi mężczyźni. Wiem, że pochodzą nie tylko z Syrii, ale też i z Iranu czy Maroka. Zdecydowana większość z nich to migranci, a nie uchodźcy – przekonywał sam polityk w rozmowie ze szwedzką telewizją.

Już wcześniej Akesson w ramach kampanii odwiedzał granicę między Turcją a Grecją. Polityczni rywale zwykle ostro krytykują takie działania. Na lidera nacjonalistów złożone zostało zawiadomienie od osoby, która twierdzi, że rozdawane na granicy ulotki zawierały mowę nienawiści.

W ubiegłym tygodniu Turcja ogłosiła otwarcie granicy z Unią Europejską dla uchodźców z Syrii, ponieważ – jak twierdzi – nie jest w stanie sobie poradzić z nową ich falą.

Brawa za odwagę.

Źródło: rp.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!