Wiadomości

Syryjska armia znacznie zmniejszyła i niemal zakryła „wschodni kocioł” w prowincji Homs

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

23 sierpnia 2017 r. syryjskie wojska rządowe zdobyły szereg miejscowości i znacząco zmniejszyły rozmiary tworzącego się „kotła” we wschodniej części prowincji Homs. Natarcie prowadzono siłami 5. Korpusu i specnazu „Tygrysy” przy wsparciu oddziałów sojuszniczych oraz artylerii i lotnictwa w kierunku złoża Tuwejnan i wzgórza Dżebel Kaszabija na granicy prowincji Hama.

Już do południa udało się zamknąć pierścień okrążenia wokół niewielkiego zgrupowania ISIS na północ od góry Dżebel Kaszabija. Tam właśnie w ciągu dnia trwały najcięższe walki, lecz nie wiadomo, jaki jest ich ostateczny rezultat. Większość doniesień mówi, że rejon ten został całkowicie oczyszczony z oddziałów ISIS, co by oznaczało zmniejszenie się „wschodniego kotła” niemal o jedną trzecią. Aczkolwiek są też doniesienia, że sama góra wciąż pozostaje pod kontrolą ISIS.

Na południowy – zachód od oazy Al-Kom w tym samym dniu syryjskie wojska rządowe zajęły rejony Asfurija, Bir Kut Kut, Harif, Kasr al-Hejr asz Szarki i Radik Basz. Wieczorem pojawiły się informacje o zdobyciu przez wojska rządowe ważnej w układzie strategicznym góry Dżebel Dahik na północ od miasta As-Suhna. Jeśli ta informacja się potwierdzi, to będzie to oznaczało całkowite zakrycie „wschodniego kotła”.

Czytaj też:

Kolejny „kocioł” powstanie lada moment w Syrii?

Równocześnie prowadzone są działania mające doprowadzić do likwidacji „zachodniego kotła”. Wczoraj główne natarcie prowadzono od północy. Do południa zdobyto ważną strategicznie górę Dżebel Mahsar, a następnie przystąpiono do oczyszczania wiosek położonych na zachód od niego.

Przy wsparciu artylerii oddziałom rządowym udało się do wieczora zdobyć wioski Dżin al-Albawi, Dżubb al-Dżanubi i Salba. Jednakże pojawiły się doniesienia, że islamistom udało się odbić górę Dżebel Mashar, aczkolwiek sytuacja tam pozostaje niejasna. Walki o górę ciągnęły się do późnego wieczora.

W tym czasie kiedy wojska rządowe skupione były na walkach z oddziałami ISIS, na ich tyłach pojawili się bojownicy islamskiej koalicji „Hajat Tahrir asz-Szam”, którzy zdobyli blokpost na szosie Salamija – Itria w rejonie wsi Szejh Hilal oraz przejęli kontrolę na odcinkiem tejże szosy.

Pojawiły się też informacje, że atak oddziału „Hajat Tahrir asz-Szam” był skoordynowany z kontratakiem bojowników ISIS na górę Dżebel Mashar, przy czym wyglądało to tak, jakby chodziło o próbę stworzenia korytarza dla oddziałów ISIS znajdujących się w „zachodnim kotle”. Późnym wieczorem pozycje „Hajat Tahrir asz-Szam” koło wsi Szejh Hilal zostały zbombardowane przez lotnictwo.

Wojciech Kempa

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!