Wiadomości

Kolejny „kocioł” powstanie lada moment w Syrii?

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Pisaliśmy uprzednio o „akerbackim kotle”, w którym syryjskim siłom rządowym udało się zamknąć zgrupowanie Państwa Islamskiego (ISIS) operujące na pograniczu prowincji Hama i Homs, odcinając je od sił głównych ISIS:

Zacieśnia się pierścień okrążenia wokół zgrupowania ISIS okrążonego w „akerbackim kotle”

Od tamtej pory wojska syryjskie przy współudziale oddziałów szyickiej samoobrony miażdżą opór bojowników ISIS, które tracą kolejne punkty oporu. Wczoraj zdobyły one miasto Huwejsis i okalające je wzniesienia, tak więc obszar pozostający w rękach ISIS po raz kolejny poważnie się skurczył.

Tymczasem nieco dalej na wschód prawdopodobnie wkrótce powstanie nowy „kocioł”. Wczoraj pododdziały syryjskiego specnazu, czyli „Tygrysów”, których działania na tym kierunku opisywaliśmy wielokrotnie, wraz z oddziałami szyickiej samoobrony przy wsparciu artylerii i salwowego ognia wielolufowych wyrzutni rakietowych zdobyły miejscowość At-Tajba, na południe od oazy Al-Kom. Z przeciwległej strony, od strony zdobytego niedawno miasta As-Suhna, prowadzą natarcie pododdziały 5. Korpusu Uderzeniowego syryjskiej armii, oddziały „Hezbollahu” i innych ugrupowań współdziałających z wojskami rządowymi. W ciągu trzech dni przejęły one kontrolę nad znacznym terytorium w rejonie na północny – wschód od As-Suhny.

20 sierpnia oddziały 5 Korpusu dotarły do blokpostu As-Saruh (na drodze łączącej miejscowość At-Tajba z miastem As-Suhna), jednakże zdobyć go nie zdołały, bowiem bojownicy ISIS prowadzili skuteczny ogień z górującego nad całym obszarem wzniesienia Ad-Dahik.

Obecnie korytarz, który pozostaje pod kontrolą ISIS i którym bojownicy ISIS mogliby ewentualnie wycofać z zawiązującego się „kotła” w stronę Dajr az-Zaur ma szerokość 17 – 20 kilometrów. Obecnie oddziały rządowe dążą do zamknięcia pierścienia okrążenia, czemu starają się wszelkimi metodami zapobiec oddziały ISIS. Trwają tam więc obecnie zaciekłe walki.

Coraz bliższy zdaje się być moment, w którym syryjskie wojska rządowe ruszą wprost na Dajr Az-Zaur, gdzie od kilku lat walczy w okrążeniu miejscowy garnizon wierny rządowi Baszara al-Asada.

Wojciech Kempa

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!