Wiadomości

Przerażające rozmiary zagrożenia terrorystycznego w Belgii

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Przerażające rozmiary zagrożenia terrorystycznego w Belgii

Od początku roku belgijska prokuratura wszczęła już 189 spraw związanych z terroryzmem. Średnio miesięcznie takich spraw wszczynanych jest ok 23 miesięcznie. Nic się też w tej materii nie poprawia.

W 2015 roku, kiedy wielu islamistów z belgijskimi paszportami wyruszyło na dżihad do Syrii, prokuratura federalna otworzyła 313 postępowań, tj. średnio 26 miesięcznie. W zeszłym roku było ich średnio miesięcznie 22.

Prokuratura federalna, która ściga przestępstwa terrorystyczne w całej Belgii, na podstawie prowadzonych spraw twierdzi, że zagrożenie terrorystyczne nadal pozostaje duże. Odzwierciedla to obowiązujący w kraju alert, który jest utrzymywany na wysokim, trzecim poziomie w czterostopniowej skali.

W prokuraturze federalnej pracuje obecnie 32 prokuratorów, z czego 12 zajmuje się wyłącznie ściganiem terroryzmu. Od stycznia 2015 roku doprowadzili oni do postawienia przed sądem 289 terrorystów.

W toku jednego ze śledztw udało się ustalić miejsce składu broni terrorystów. W garażu w brukselskiej dzielnicy Anderlecht znajdował się potężny arsenał oraz istna kolekcja policyjnych mundurów i sygnalizatorów świetlnych montowanych na samochodach.

Śledczy nie mają wątpliwości, że wykrycie magazynu z bronią we współpracy ze służbami bezpieczeństwa przyczyniło się do udaremnienia planowanego przez terrorystów zamachu na dużą skalę.

Wśród 189 nowych dochodzeń w tym roku są sprawy różnej wagi. Z ustaleń prokuratury wynika, że terroryści działający na terenie Belgii są coraz młodsi, a także, że coraz więcej z nich radykalizuje się bez wyjazdów do Syrii, by walczyć w szeregach dżihadystycznego Państwa Islamskiego.

/niezalezna.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!