stanowisko
Polska Wiadomości

Stanowisko TPK ws. działań Andrzeja Dudy wokół ludobójstwa na Wołyniu

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W związku z niedopuszczalną i niegodną urzędu prezydenta RP wypowiedzią, wyrażoną w wywiadzie dla redaktora Bogdana Rymanowskiego pod adresem księdza Tadeusza Isakowicza – Zaleskiego, i potomków ofiar ukraińskiego ludobójstwa, oraz wszystkich innych Polaków upamiętniających Ofiary Rzezi Wołyńskiej, zwracam się z interpelacją obywatelską na podstawie Konstytucji RP, Rozdział V, Artykuł 4, Ustęp 1. Władza zwierzchnia w Rzeczypospolitej Polskiej należy do Narodu.

Domagam się wyjaśnień na temat publikacji zawartej na ukraińskim portalu tsn.ua, będącym własnością 1 + 1 Media Group Pana Ihora Kołomojskiego, której to publikacji autorem jest Pani Tatiana Melezik, w którym pierwotnie zawarta była informacja, a która obecnie, nagle została usunięta przez stronę ukraińską, iż jest Pan krewnym dowódcy sotni UPA “Hromenki” – Mychajło Dudy.

Przetłumaczona na język polski strona tsn.ua, w swojej oryginalnej wersji – z informacjami o dziadku Andrzeja Dudy

Żądam również odpowiedzi, czy był to przypadek, czy też zamierzone działanie, że za Pana kadencji, na polecenie pańskiej kancelarii, w porozumieniu z kancelarią ministerstwa obrony narodowej usunięto nazwę bohaterskiej miejscowości Bircza z tablicy pamięci Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie.

,,Jak poinformował 15 marca 2018 roku podkarpacki portal nowiny24.pl. 8 listopada 2017 roku, tablicę zawieszono na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Zaledwie dzień później jedną z tablic wymieniono, na nowej Birczy już nie ma. Takimi działaniami zbulwersowanych było wiele środowisk. Na nasze pytanie o przyczyny usunięcia Birczy z tablic Grobu Nieznanego Żołnierza, MON enigmatycznie odpowiedziało dopiero po 21 dniach.

Tablica przy grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie przed i po “korekcie”

„(…) informujemy, że decyzja o jej usunięciu podyktowana była koniecznością wyboru spośród 200 miejscowości o podobnym charakterze, podobnych wartościach historycznych”.

Dopiero teraz MON przekazało odpowiedź na list otwarty posłów PSL Mieczysława Kasprzaka i Piotra Zgorzelskiego.

Wynika z niej, że decyzję o usunięciu podjęto w oparciu o polecenie ówczesnego ministra obrony narodowej Macierewicza oraz ustalenia zespołu eksperckiego, składającego się z przedstawicieli kilku instytucji i organizacji, m.in. Instytutu Pamięci Narodowej.

Nadmieniam, że obrońcy Birczy w latach 1945 – 1947 bohatersko odparli cztery zbrodnicze ataki na tą miejscowość, dokonane przez zwyrodnialców z UPA, których celem było całkowite unicestwienie zarówno samej tej miejscowości, jak również wymordowanie co do jednego, około dwóch tysięcy polskich mieszkańców Birczy i uciekinierów z innych miejscowości Pogórza Przemyskiego, którzy znaleźli w niej ratunek i schronienie przed ludobójczym terrorem band UPA, a jedną z kilku sotni atakujących w tych latach tą bohaterską twierdzę Podkarpacia, była sotnia UPA dowodzona przez Mychajło Dudę – Hromenkę, odpowiedzialnego również za bestialski mord na czternastu żołnierzach Wojska Polskiego, dokonany 24 lipca 1946 w lesie pod miejscowością Jawornik Ruski, gmina Bircza.

Jedno z miejsc zamordowania polskich kobiet i dzieci przez ukraińskich ludobójców
Przedmiot znaleziony przy ciele jednej z ofiar ukraińskich zwyrodnialców
Pogrzeb zwłok pomordowanych, które szczęśliwie doczekały się ekshumacji

I jeszcze jedno pytanie. Dlaczego, jako Najwyższy Zwierzchnik Sił Zbrojnych RP, nie był Pan osobiście obecny, co nie jest z Pana strony żadną łaską w takich przypadkach, tylko Pana KONSTYTUCYJNYM obowiązkiem, na pogrzebie tych czternastu żołnierzy 28 pułku piechoty 9 Drezdeńskiej Dywizji Piechoty, których pogrzeb odbył się 29 lipca 2022 roku w Jaworniku Ruskim w gminie Bircza, na który przybyły niezliczone rzesz Polaków, a nieobecni byli na tej uroczystości ostatniego pożegnania po 76 latach, naszych polskich bohaterów, zarówno Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak i Zwierzchnik Sił Zbronych RP, czyli Pan, Panie prezydencie Duda!

Stanisław Krajczewski – Prezes Stowarzyszenia Toruńska Pamięć Kresowa

Toruń 2 Lipiec 2023 r.

Źródło: www.kresywekrwi.blogspot.com

Nasze zdanie na temat konfliktu księdza Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego z prezydentem Andrzejem Dudą znajdą Państwo tutaj. 

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!