Polska Wiadomości

Rząd Tuska przedłuża przywileje dla “uchodźców” ukraińskich w Polsce

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak podał portal wnp.pl, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji rządu warszawskiego przygotowało projekt ustawy, który przewiduje dodatkowe 11,3 mld zł na pomoc dla legalnie przebywających w Polsce tzw. “uchodźców” z Ukrainy. Zgodnie z założeniami, świadczenia mają być wypłacane do końca września 2025 roku.

Rząd Tuska przedłuża przywileje dla “uchodźców” ukraińskich w Polsce. Dodatkowy koszt przedłużenia zasiłków dla ludzi, którzy uciekli do Polski, szacowany jest na około 11,3 mld zł.

Ustawa przygotowana przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zakłada wypłacanie Ukraińcom świadczeń do końca września 2025 roku. W drugiej połowie 2024 roku konto Funduszu Pomocy powinno zostać zasilone kwotą 3,9 mld zł, a w przyszłym roku wydatki szacowane są na 7,36 mld zł.

– W związku z rozwiązaniami, proponowanymi w nowelizacji ustawy prognozuje się, że wydatki z FP będą systematycznie spadać, w związku z czym, aby pokryć wydatki zaplanowane w drugiej połowie 2024 r., niezbędne jest zwiększenie FP o kwotę 3,91 mld zł – czytamy w komunikacie prasowym.

Opisywane środki mają zostać przeznaczone na dostęp do świadczeń zdrowotnych, rodzinnych, socjalnych oraz świadczeń wypłacanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych obywatelom ukraińskim.

Przypomnijmy: ponad dwa miesiące temu Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przekazało, że jeżeli zgodnie z proponowaną przez MSWiA nowelizacją ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy termin ich legalnego pobytu zostanie wydłużony, to wydłużone będzie też ich prawo do świadczeń socjalnych, m.in. 800 plus. Opracowaniem projektu zajmował się wiceminister Tomasz Szymański. Polityk PO przypomina, że kwestię pomocy dla obywateli Ukrainy reguluje dyrektywa unijna, która wskazuje na koszty dla poszczególnych państw.

Co ciekawe, status uchodźcy wojennego zgodnie z prawem międzynarodowym oraz polskim, posiada zaledwie promil przebywających w Polsce Ukraińców. Chodzi o mniej niż 1000 osób. Wobec tego, niewłaściwe jest nazywanie pozostałych setek tysięcy obywateli wschodniego sąsiada “uchodźcami”. Posiadają oni tylko dziwaczny status UKR, nadany im na mocy specjalnych przepisów, uchwalonych po 24 lutego 2022 roku.

NASZ KOMENTARZ: Dla Ukraińców zasiłki w górę, dla Polaków podatki i opłaty w górę. Ciekawe ile jeszcze to potrwa.

Polecamy również: Kolejni Ukraińcy przemycali do Polski nachodźców Łukaszenki

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!