Polska Wiadomości

Rząd chciał ukryć, że Ukraińcy stanowili większość rosyjskiej siatki terrorystycznej w Polsce

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Z 16 członków największej w historii siatki rosyjskiego wywiadu działającej w Polsce, którą rozbiła ABW i lubelska Prokuratura Krajowa, aż 12 to obywatele Ukrainy – podaje Rzeczpospolita. Rząd chciał ukryć te informacje. Ujawnili je Amerykanie.

Ukraińcy stanowili większość rosyjskie siatki terrorystycznej w Polsce – 12 z 16 zatrzymanych osób. Jak podała “Rzeczpospolita” potwierdzono wcześniejsze doniesienia Washington Post o sporym udziale ukraińskich przesiedleńców w rosyjskiej siatce szpiegowsko-terrorystycznej. Najmłodszym członkiem grupy był 16-latek pochodzący z Ukrainy. Działali w niej także m.in. studenci z Białorusi i młody Rosjanin.

Rozbita siatka szpiegowska nie była ograniczona jedynie do działalności wywiadowczej. Miała także wykonywać działania sabotażowe.

“W newralgicznym rejonie – na Podkarpaciu, gdzie jadą pociągi z pomocą dla walczącej Ukrainy – szpiedzy zwerbowani przez GRU, rosyjski wywiad wojskowy, na trasach kolejowych zakładali kamery i przygotowywali akty dywersji” – czytamy.

Gazeta przypomina, że pierwszych dziewięciu członków siatki ABW zatrzymało w marcu, później kolejnych – dziś to łącznie 16 osób. Trzon grupy stanowili Ukraińcy. Wśród rozkazów, jakie dostawali, było m.in. wykolejenie pociągów wiozących broń na Ukrainę, podpalenia, a nawet zabójstwa.

Siatka została zdemaskowana, bo przechodzień zauważył obiektyw kamery na drzewach wzdłuż ważnego odcinka toru, w pobliżu mostu, gdzie pociągi muszą zmniejszyć prędkość. Kamera zasilana była energią słoneczną, przesyłała wideo online, które otwierano na hasło.

NASZ KOMENTARZ: Podobnie jak wielu innych przeźwo myślacych, ostrzegliśmy, że przyjmowanie Ukraińców na platformiarskiej zasadzie “wpuśćcie ich, kim są ustali się później” spowoduje zalanie Polski nie tylko uchodźcami wojennymi i przesiedleńcami ale także wszelkiej maści białoruską, rosyjską i ukraińską agenturą. Nikt nas nie sluchał i oto są efekty. Druga sprawa to polityczna poprawność warszawskiego rządu, który ukrywał te informacje przed Polakami.  Znowu się nie udało i poznaliśmy prawdę.

Dlaczego jednak Ukraińcy angażuja się w działania rosyjskiego wywiadu? Najprostsza odpowiedź brzmi – z chęci zysku, gdyż ich misje były płatne. Tak naprawdę jednak, wbrew myśleniu życzeniowemu polskojęzycznych mediów i polityków, wielu Ukraińców po cichu wspiera Rosję i liczy na jej zwycięstwo. Dla nich bardziej znienawidzonym wrogiem jest Polska. Sprawa rozbitej siatki jest tego kolejnym dowodem.

Polecamy również: Cyrk z elektrycznymi samochodami dobiega końca?

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!