Felietony

Artur Kozieł – jeszcze raz o hucpie referendum

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Artur Kozieł: Wybory i referendum czyli sprytna zagrywka rządu.
15 października 2023 roku część z nas uda się do lokali wyborczych, by wypełnić swój obywatelski obowiązek – wziąć udział w wyborach oraz referendum. Warto zatem przyjrzeć się pytaniom referendalnym, które według mnie są bez sensu i nie dotykają sedna naszych, polskich problemów, choć są (dla obecnego rządu) dobrze skonstruowane.
Pytania referendalne są następujące:
1. “Czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki?”
Odpowiedź na pierwsze z pytań jest oczywista – nie, ale należy się zastanowić czy rząd ustępując UE w sprawach fundamentalnych dla suwerenności sam nie doprowadził do utraty kontroli nad krajem, nie tylko gospodarką, jej strategicznymi gałęziami.
2. “Czy popierasz podniesienie wieku emerytalnego, w tym przywrócenie podwyższonego do 67 lat wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn?”
W tym przypadku odpowiedzią Polaków na to pytanie prawdopodobnie będzie nie. Należy się pochylić nad fundamentalnym problemem jaki nasz kraj dotyka od wielu lat. Jest nim starzejące się polskie społeczeństwo. Więcej ludzi w Polsce umiera niż się rodzi. W 2020 roku wskaźnik urodzeń wynosił zaledwie 1.38 i jeśli nadal będzie się utrzymywał na tak niskim poziomie to Polska nie poradzi sobie bez podbierania cudzych dzieci, kolokwialnie rzecz ujmując.
Prędzej czy później będzie musiało to doprowadzić do gruntownej przebudowy systemu emerytalnego\społecznego w Polsce oraz podniesienia wieku emerytalnego. Należy się zastanowić nad tym jak tak małemu przyrostowi naturalnemu przeciwdziałać, by nasz naród po prostu nie wymarł. O przyczynach obenego stanu rzeczy napiszę w osobnym wpisie\artykule.
3. “Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?”
Kolejny przypadek oczywistości nie rozwiązujący sedna problemu. Po pierwsze – nasza granica wschodnia od 1989 roku nie była szczelna. Inaczej rzecz ujmując nie wiedzieliśmy kogo wpuszczamy i wypuszczamy przez wschodnią granicę. Należy dołożyć do tego, iż Polska przez cudzoziemców\uchodźców była i pewnym sensie dalej jest traktowana jak kraj tranzytowy. Drugim ważniejszym moim zdaniem problemem w tym temacie, w Polsce jest dostęp do broni palnej. Jest on skomplikowany i drogi. W 2018 roku ukazał się raport Small Arms Survey, z którego wynika, iż na stu Szwajcarów wskaźnik posiadania broni wynosi 27,6 sztuki broni palnej.
W Polsce w analogicznym okresie – 2,5 sztuki broni na stu mieszkańców. Najmniej w całej UE. Rozumiecie to?! Ja szczerze pisząc te słowa w obecnej sytuacji, wojny na Ukrainie, muru na granicy z Białorusią takiego zachowania nie rozumiem. Dlaczego rząd, organizacje typu Ruchu Obywatelskiego Miłośników Broni (ROMB) nie naciskają na rząd na liberalizację prawa do posiadania broni palnej w Polsce, zwłaszcza, iż teraz tego typu organizacje mają doskonały pretekst by lobbować właśnie za szerszym dostępęm do broni palnej dla Polaków, gdyż:
Po pierwsze – Polacy coraz częściej w związku z sytuacją zbrojną na Ukrainie korzystają ze strzelnic, którym nawiasem rzecz ujmując są podkładane formalno – prawne kłody pod nogi, by je strzelnice likwidować, ale to zagadnienie jest osobnym tematem.
Po drugie – za naszą wschodnią granicą mamy konflikt zbrojny oraz nieciekawą sytuację z nielegalnymi imigrantami, a jesteśmy uzbrojeni niczym Papuasi.
4. “Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?”
Na ostatnie pytanie odpowiedź również jest oczywista, ale w tym przypadku musiałbym powtórzyć to, co napisałem w punkcie pierwszym niniejszego tekstu.
Jak powinny być pytania zawarte w Referendum?
Po pierwsze – wielu prawicowców\członków Konfederacji chciałoby zobaczyć pytania o absurdy unijne dot. Sprzedaży nowych aut w Unii, która ma być zakazana w 2035 roku, reformy podatkowej w Polsce itd. Są to dobre pytania, ale moim zdaniem one są dobre, ale na później. Pytania oraz warianty odpowiedzi na nie powinny być następujące:
1.Czy Pan\i jest za powszechnym dostępem w Polsce do broni palnej dla każdego obywatela\mieszkańca Rzeczpospolitej Polskiej?
a) Tak.
b) Nie.
2. Jakiego ustroju społeczno – politycznego chciałby\aby Pan\i w Polsce?
a) Parlamentarno – gabinetowego (tj. obecny).
b) Monarchii.
c) Mieszanego.
d) Prezydenckiego.
3. W związku z tym jakie wymagania stawia nam Unia Europejska np. W kwestii praworządności, kamieni milowych itd. Czy Pan\i jest za…?
a) Wyjściem Polski z Unii Europejskiej, pozostając w Europie oraz Strefy Schengen.
b) Wyjściem Polski z Unii Europejskiej, pozostając ciągle w Europie, zostając w strefie Schengen.
c) Pozostaniem Polski w strukturach Unii Europejskiej, ale za opuszczeniem przez Polskę strefy Schengen.
d) Pozostaniem Polski w Unii Europejskiej oraz strefie Schengen.
To są moim zdaniem podstawowe pytania na jakie Polacy powinni odpowiedzieć w nadchodzącym referendum, gdyż dotyczą one min. Fundamentów ustroju społeczno – politycznego oraz bezpieczeństwa Polski i Polaków oraz położenia\znaczenia w przyszłości naszego państwa na arenie międzynarodowej.
Podsumowanie.
Jak wykazałem w tym tekście pytania, które znajdą się w referendum są dobre, ale dla obecnego rządu, niekoniecznie dla Polski i Polaków. Podzielam w tej sprawie zdanie mego żyjącego mistrza – red. Stanisława Michalkiewicza, iż obecny rząd zrobił referendum 4x nie. Wybory oraz referendum, które odbędą 15 października 2023 roku są sprytną zagrywką obecnego rządu, który w przypadku spodziewanego sukcesu obydwu głosowań będzie mógł ogłosić nie tylko w Polsce, iż słucha się woli narodu.
Czy iść na wybory\referendum? 
Odpowiedź na to pytanie pozostawiam państwa sumieniu. Niech każdy z nas sam zadecyduje czy nie pójdzie. Nie jestem badaczem niczyich sumień parafrazując słowa Króla Polski – Zygmunta II Augusta.
Artur Kozieł.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!