Wiadomości

Rosjanie wzmacniają swoje siły w rejonie libijskiej Syrty

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Rzecznik wspieranych przez Turcję libijskich sił rządowych (GNA) w regionie Sirty i Al-Dżufry Hadi al-Dara poinformował, że co najmniej 11 rosyjskich samolotów transportowych wylądowało w bazie lotniczej Gardabiye, na południe od Syrty. Dodał, że z Rosji do Syrty wysłanych zostało między innymi sześć artyleryjsko-rakietowych systemów przeciwlotniczych Pancyr-S1.

Sytuacja w Libii komplikuje się coraz bardziej. Przeciw libijskim siłom rządowym (GNA) i wspierającej je Turcji zawiązał się silna międzynarodowa koalicja, która stoi murem za dowodzoną przez feldmarszałka Chalifę Haftara Libijską Armią Narodową (LNA). Szczególną aktywność przejawiają tu, poza Rosją, Egipt i Zjednoczone Emiraty Arabskie. Niedawno prezydent Egiptu zagroził interwencją wojskową, jeśliby siły protureckie przekroczyły „czerwoną linię”, którą – jak stwierdził – wyznaczają Syrta i Al- Dżufra.

– Wojna powinna zakończyć się teraz na istniejącej linii frontu. Syrta i Al-Dżufra wyznaczają czerwoną linią. Nie pozwolimy jej przekroczyć – stwierdził prezydent Egiptu Abd al-Fattah as-Sisi.

Prezydent Egiptu wysyła sygnał w stronę Turcji: „Armia egipska jest jedną z najsilniejszych armii w regionie”

Ale Turcja ma też przeciwko sobie Arabię Saudyjska, a także kraje, które formalnie są jej sojusznikami w ramach NATO, tj. Francję i Grecję…

Okręty tureckie przeciw okrętom francuskim – groźny incydent na Morzu Śródziemnym

Greccy politycy i wojskowi wprost mówią o tym, że wojna z Turcją wisi na włosku…

Grecja ostrzega Turcję, że jest gotowa do wojny

Czytaj też:

Wiosenna ofensywa sił protureckich w Libii

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!