Okręty tureckie przeciw okrętom francuskim – groźny incydent na Morzu Śródziemnym

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Francuskie okręty próbowały zatrzymać i zrewidować transportowiec „Çirkin”, który kursuje między Turcją i Libią, dostarczając tam broń i sprzęt wojskowy. Kiedy Francuzi próbowali zbliżyć się do „Çirkina”, jedna z towarzyszących mu tureckich fregat wysłała sygnały, żeby się oddalił.

Nie podano, kiedy dokładnie incydent ten miał miejsce. Wiadomo jedynie, że Francuzi dwukrotnie próbowali zbliżyć się do transportowca „Çirkin”, ale za każdym razem spotykali się z reakcją fregaty tureckiej marynarki wojennej, która wysyłała komunikat: „Nie możesz kontrolować statku”.

„NATO nie może chować głowy w piasek w obliczu działań Turcji” – stwierdził szef francuskiego resortu obrony, który stwierdził, że Turcja łamie embargo na dostawy broni do Libii.

Tydzień temu pisaliśmy o podobnym incydencie, który też miał miejsce na Morzu Śródziemnym – tureckie okręty nie dopuściły wówczas do transportowca „Çirkin” jednostek greckich:

Greckie okręty próbowały zatrzymać turecki konwój płynący do Libii

W toczącej się w Libii wojnie domowej kraje NATO występują po dwóch stronach. O ile Turcja i Włochy wspierają siły Rządu Porozumienia Narodowego (GNA), to Francja i Grecja, podobnie jak Rosja, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Arabia Saudyjska i Egipt, stoją po stronie Libijskiej Armii Narodowej (LNA):

Wiosenna ofensywa sił protureckich w Libii

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!