Wiadomości

Rosja szykuje się do wojny z Ukrainą? /filmy/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Po okresie względnego spokoju w ostatnich dniach sytuacja wokół Krymu i Donbasu uległa znacznego zaostrzeniu. Coraz częściej dochodzi do wymiany ognia, obie strony ściągają do spornych rejonów dodatkowe wojska.

– Federacja Rosyjska kontynuuje agresywną politykę w stosunku do Ukrainy – mówił we wtorek szef sztabu generalnego sił zbrojnych Ukrainy generał Rusłan Chomczak na nadzwyczajnej sesji parlamentu poświęconej zaostrzeniu się sytuacji w Donbasie na wschodzie kraju.

Dodał on, że według stanu na 30 marca wzdłuż granicy państwowej Ukrainy i na części terytorium kraju, niebędącej pod kontrolą władz w Kijowie, stacjonuje 28 batalionowych grup taktycznych Rosji, przy czym obecnie siły te są intensywnie wzmacniane. W internecie zaczęło pojawiać się coraz więcej zdjęć i filmów potwierdzających te słowa.

Chomczak powiedział, że w ostatnim czasie rosyjskie siły pod pozorem utrzymania gotowości bojowej i przygotowania do manewrów Zapad-2021 zwiększają swoją liczebność w pobliżu granicy z Ukrainą – na północy, wschodzie i południu. Dodał, że ogółem oczekiwana jest koncentracja dodatkowych 25 batalionowych grup taktycznych.

– Stwarza to zagrożenie dla militarnego bezpieczeństwa państwa – ocenił generał.

Dodajmy, że Ukraina – o czym pisaliśmy już wielokrotnie – mocno zacieśniła współpracę wojskową z Turcją, od której to między innymi pozyskała słynne drony uderzeniowe Bayraktar TB2.

Czytaj też:

Czy dojdzie do wznowienia walk na wielką skalę w Syrii?

/wnp.pl, twitter/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!