Wiadomości

Rewolucja na Ukrainie

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Próba uniemożliwienia Saakaszwilemu przedostania się na Ukrainę nie powiodła się. Tłum przerwał kordony blokujące granice. Telewizja Hromadske poinformowała, że pogranicznicy spuścili psy na zwolenników byłego prezydenta Gruzji i gubernatora Obwodu Odeskiego, przy czym dwie osoby miały zostać pogryzione, nic to jednak nie dało. Wiadomo też, że w starciach, które przy tej okazji miały miejsce, rannych zostało 12 policjantów i 5 pograniczników.

Ukraińskie portale są tu zgodne – tłum nie pozwoli aresztować byłego prezydenta Gruzji, a w latach 2015 – 2016 gubernatora Obwodu Odeskiego, pozbawionego w lipcu 2017 roku przez prezydenta Petra Poroszenkę ukraińskiego obywatelstwa

Działania te koordynuje Sztab blokady handlu z okupantami, a dowodzi nimi były dowódca batalionu „Donbas”, a obecnie deputowany do Rady Najwyższej Ukrainy Semen Siemienczenko. Zresztą bojcy batalionu „Donbas” odgrywają w tym wszystkim niezwykle ważną rolę.

Zarówno Saakawszwili, jak i weterani ATO, w szczególności wywodzący się z batalionu „Donbas”, od dłuższego czasu wyraźnie parli do konfrontacji, wskazując, że obecne władze Ukrainy niszczą kraj i powodują, że rośnie w nim korupcja i pospolita przestępczość.

Przypomnijmy, że to właśnie bojcy batalionu „Donbas” zainicjowali akcję anty-rejderską i powstanie całego szeregu placówek wiejskiej samoobrony, o których to pisaliśmy wielokrotnie na portalu Magna Polonia. Na Kirowogradczyźnie i częściowo Dniepropietrowszczyźnie, a także, choć w mniejszym stopniu, i w kilku innych obwodach są obszary, które znajdują się pod ich całkowitą kontrolą.

Przy przekraczaniu granicy Saakaszwilemu towarzyszyli jego zwolennicy, w tym grupa opozycyjnych deputowanych, wśród których byli Julia Tymoszenko, Dmitro Dobrodonow i Wiktor Czumak.

A co dalej?

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!