Wiadomości Wiara

„Z Gietrzwałdu płynie siła jednocząca i pełna pokoju”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Potrzeba nam siły nas jednoczącej – ocenił prymas Polski, Wojciech Polak. Arcybiskup metropolita gnieźnieński mówił o tym w homilii podczas uroczystej Mszy świętej, odprawionej w Gietrzwałdzie z okazji 140. rocznicy objawień maryjnych i 50. rocznicy koronacji Obrazu Matki Bożej Gietrzwałdzkiej.

140 lat temu w Gietrzwałdzie Matka Boża objawiła się dwóm dziewczynkom Barbarze Samulowskiej i Justynie Szafryńskiej, miała przemówić do nich po polsku i polecić odmawianie modlitwy różańcowej. Objawienia w Gietrzwałdzie były początkiem przebudzenia świadomości narodowej miejscowych Warmiaków (pozostających w zaborze pruskim). Zostały jako jedyne w Polsce uznane przez kościół katolicki. 

Jak powiedział wójt Gietrzwałdu Jan Kasprowicz, w tym roku organizatorzy spodziewają się rekordowej liczby pielgrzymów. Zazwyczaj w latach jubileuszowych do warmińskiej wioski oddalonej od Olsztyna o 18 kilometrów przyjeżdżało ok. 100 tys. wiernych i tylu pielgrzymów spodziewanych jest w tym roku. Uroczystości jubileuszowe rozpoczęły się w piątek, ale ich kulminacja nastąpi w niedzielę.

O godz. 10.45 rozpoczęła się procesja z cudownym obrazem Matki Bożej Gietrzwałdzkiej z bazyliki na błonia, a o godz. 11.00 rozpoczęła się msza, której przewodniczył Prymas Polski abp Wojciech Polak. 

O roli przesłania gietrzwałdzkiego i o sile jednoczącej i pełnej pokoju, płynącej z Gietrzwałdu, której potrzeba w życiu rodzinnym, osobistym i społecznym mówił o tym w homilii podczas uroczystej Mszy świętej prymas Polski abp Wojciech Polak w 140. rocznicę objawień maryjnych w Gietrzwałdzie. 

Abp Polak przypomniał słowa Prymasa Tysiąclecia Stefana Wyszyńskiego sprzed 50 lat. Wówczas kardynał Wyszyński koronował w Gietrzwałdzie obraz Matki Bożej Gietrzwałdzkiej. Kardynał Wyszyński mówił wówczas, że Matka Boża „przywołała nas wszystkich do Gietrzwałdu”. – Nie pytaliśmy o drogi – wszyscy je znają. Jakaż to siła jednocząca, a przy tym pełna pokoju. Niesie radość, wnosi spokój w duszę (…). Aż cieszyć się trzeba, że w Polsce działa taka siła, która bez gwałtu i przemocy wszystko uspokaja, jednoczy, raduje. Jak trzeba z tej siły korzystać – mówił wtedy kardynał Wyszyński.

Abp Polak przywołując te słowa, podkreślił, że „nam przecież tej siły i takiej właśnie siły tak bardzo dziś potrzeba”. 

– Potrzeba nam tej siły w naszym życiu rodzinnym, osobistym, społecznym, siły prawdziwie nas jednoczącej, a przy tym pełnej pokoju. W tylu miejscach i w tylu sytuacjach mówimy, że jesteśmy tak bardzo podzieleni i skłóceni. Tyle razy ostrzegamy siebie nawzajem, że jest to bardzo niebezpieczne i niszczące, niepotrzebne i ośmieszające nas w oczach innych – mówił prymas Polski.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!