Wiadomości

Rabiej, działaczka LGBT i wykładowca gender studies promują „Mein Kempf”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Na deskach jednego z warszawskich teatrów 23 marca odbędzie się premiera spektaklu zatytułowanego „Mein Kampf”. Teatr informuje, że słowa, które będą wypowiedziane podczas przedstawienia należą do twórcy i dyktatora III Rzeszy Adolfa Hitlera. Zapowiedziano także dyskusje o „współczesnych przejawach ideologii nacjonalistycznej”. Wezmą w nich udział m.in. wiceprezydent Warszawy Paweł Rabiej, działaczka LGBT Julia Minasiewicz i wykładowca gender studies Bożena Keff.

Jak informuje Teatr Powszechny w Warszawie, 23 marca odbędzie się tam premiera „Mein Kampf” – sztuki opartej na książce Adolfa Hitlera o tym samym tytule. Jak informuje teatr, ta książka „pozostaje nadal jedną z najbardziej wpływowych książek XX wieku”.

Na stronie internetowej Teatru Powszechnego autorzy poinformowali o tematyce spektaklu. „Analizując język i narrację Hitlera, zadajemy sobie pytanie o język współczesności i mowę nienawiści. Pytamy, ile musiało paść słów, zanim doszło do Holokaustu oraz ile jeszcze musi ich paść, żeby historia się powtórzyła” – czytamy.

Stwierdzono dalej, że „populistyczne ugrupowania polityczne” biorą obecnie na sztandary hasła „nacjonalistyczne i socjalistyczne”. „Dlaczego, pomimo doświadczeń drugiej wojny światowej, faszyzm i narodowy socjalizm znów stały się atrakcyjnymi ideologiami, a sztandary i hasła nacjonalistyczne tak szybko zastąpiły dumę z wielokulturowo różnorodnej, zjednoczonej Europy?” – pytają autorzy.

Odnoszą się do kolejnych sytuacji w Polsce, w których – według autorów – dochodziło do zjawisk faszystowskich. „W setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości przez ulice w całym kraju (często pod patronatem polityków) przemaszerowały pochody propagujące ideologie faszystowskie, w polskich kościołach organizowane są msze, w których nacjonaliści wywieszają swoje symbole…” – napisano.

Teatr Powszechny poinformował też o cyklu spotkań, które towarzyszyć będą spektaklom, a będą poświęcone problematyce faszyzmu. Wezmą w nich udział m.in. wiceprezydent stolicy Paweł Rabiej, działaczka na rzecz osób LGBTQ Julia Minasewicz oraz Bożena Keff, wykładowca gender studies na Uniwersytecie Warszawskim.

Przed dwoma laty było głośno o innej obrzydliwej pseudo-sztuce na deskach Teatru Powszechnego – „Klątwie”. Ukazane zostały w niej sceny m.in. zbiórki na zamach na prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego czy seks oralny z figurką Jana Pawła II.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!