Gospodarka Wiadomości

Przegubowe autobusy elektryczneh marki Solaris Urbino 18 będą jeździły po Berlinie

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

15 przegubowych autobusów elektrycznych marki Solaris Urbino 18 zasili flotę berlińskiego operatora transportu publicznego BVG. Wartość kontraktu wraz z infrastrukturą uzupełniania energii wynosi 13,2 mln euro.

Solarisy Urbino 18 electric zostaną dostarczone odbiorcy do końca II kwartału 2020 roku. Będą to pierwsze przegubowe autobusy elektryczne w stolicy Niemiec. Mateusz Figaszewski ze spółki Solaris Bus & Coach poinformował we wtorek, że dołączą one do floty 20 krótszych elektryków, zamówionych przez przewoźnika w poprzednich latach.

Nowe pojazdy będą mogły przewozić do 99 pasażerów. Uzupełnianie energii odbywać się będzie w wybranych miejscach miasta poprzez tzw. odwrócony pantograf, opuszczany do dachu pojazdu ze stacji ładowania, oraz na terenie zajezdni, za pomocą złącza typu Plug-in.

W pojazdach zostaną zamontowane baterie Solaris High Power o łącznej pojemności 174 kWh. Jednostkę napędową będzie stanowić oś ze zintegrowanymi silnikami elektrycznymi. Oświetlenie autobusu zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz zostanie wykonane w technologii LED. Ogrzewanie będzie elektryczne, a klimatyzacja wyposażona w pompę ciepła.

Figaszewski podkreślił, że autobusy z logo zielonego jamnika są dobrze znane mieszkańcom Berlina. Polski producent dostarczył ich tam od 2000 roku już ponad 300, w tym pięć elektrycznych. Kolejnych 15 Solarisów Urbino 12 electric dołączy do floty BVG jeszcze w tym roku. Liczba elektrycznych Solarisów dotychczas dostarczonych lub zamówionych przez niemieckich klientów wynosi już blisko 100.

Solaris Bus & Coach SA to jeden z europejskich liderów produkcji autobusów i trolejbusów. Dotąd wyprodukował ponad 17 tys. pojazdów. We wrześniu 2018 roku Solaris Bus & Coach SA dołączył do grupy CAF, która objęła 100 proc. udziałów w spółce.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!