Wiadomości

Pijany 65-latek uciekał przed policją, taranując kilka samochodów

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Wysoka grzywna, co najmniej 3-letni zakaz prowadzenia pojazdów, a nawet do 5 lat pozbawienia wolności to konsekwencje, z jakimi musi liczyć się 65-latek z Legnicy. Mężczyzna nie dość, że kierował autem mając ponad 2 promile alkoholu, to jeszcze kierował pomimo wydanej decyzji o cofnięciu uprawnień do kierowania, nie zatrzymał się do kontroli drogowej i podczas ucieczki uderzył w kilka samochodów. Obezwładniony przez policjantów 65-latek był też poszukiwany przez trzy prokuratury celem ustalenia jego miejsca pobytu do celów prawnych. Wczoraj sprawca usłyszał zarzuty za popełnione przestępstwa i wykroczenia.

W sobotę, 12 lutego, około godz. 22.30 sopoccy policjanci zostali powiadomieni o kierującym audi, który może być nietrzeźwy i porusza się ulicami Dolnego Sopotu. Z informacji przekazanych przez świadka wynikało też, że kierujący na skrzyżowaniu ulic Grunwaldzkiej i Chopina nie dostosował się do znaku drogowego i dalej pojechał pod prąd ul. Grunwaldzką. Skierowani na miejsce policjanci prewencji zauważyli poszukiwane auto na ul. 3 Maja, gdzie kierujący audi uderzył w zaparkowany samochód, odbił się od niego i dalej kontynuował jazdę. Z włączonymi w radiowozie sygnałami świetlnymi i dźwiękowymi mundurowi dali kierującemu wyraźne polecenie do zatrzymania i zablokowali mu drogę. Ten jednak zignorował to polecenie, wjechał na wysepki drogowe i przejście dla pieszych, uderzył w radiowóz, po czym dalej próbował uciekać, ale stracił panowanie na autem i uderzył w kolejne zaparkowane auta. Funkcjonariusze od razu zablokowali mu drogę ucieczki, po czym wyciągnęli z auta i obezwładnili siedzącego za kierownicą mężczyznę, który swoim audi próbował jeszcze przepchnąć zaparkowane samochody.

Kierowcą audi był 65-letni mieszkaniec Legnicy. Okazało się, że mężczyzna uciekał przed policjantami bo miał blisko 2,3 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. W wyniku sprawdzenia w policyjnych bazach funkcjonariusze ustalili też, że zostały mu cofnięte uprawnienia do kierowania i jest poszukiwany przez trzy prokuratury celem ustalenia miejsca pobytu do celów prawnych. Na miejscu zdarzenia sopoccy policjanci drogówki przeprowadzili oględziny pięciu uszkodzonych pojazdów, wykonali szkice sytuacyjne oraz sporządzili dokumentację fotograficzną.

Zatrzymany przez mundurowych 65-latek trafił do policyjnej celi. Wczoraj na podstawie zebranych dowodów usłyszał zarzuty kierowania samochodem w stanie nietrzeźwości, niezatrzymania się do kontroli drogowej oraz prowadzenia samochodu pomimo wydanej decyzji właściwego organu o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdami. Podejrzany przyznał się do tych przestępstw, a po zakończeniu czynności w komendzie został doprowadzony do prokuratury, gdzie prokurator dodatkowo zastosował wobec niego dozór policyjny. 65-letni mieszkaniec Legnicy usłyszał wczoraj także zarzuty za wykroczenia drogowe, tj. spowodowanie trzech kolizji, jazdę pod prąd i po powierzchni wyłączonej z ruchu, a także przejechanie przez „linię podwójną ciągłą”. O dalszym losie mężczyzny zadecyduje teraz sąd.

Za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości, za jazdę pomimo cofniętych uprawnień do kierowania, za niezatrzymanie się i kontynuowanie jazdy autem pomimo wydania przez policjanta poruszającego się pojazdem z sygnałami świetlnymi i dźwiękowymi polecenia zatrzymania grozi mu do 5 lat pozbawienia wolności, wysoka grzywna i zakaz kierowania pojazdami. Dodatkowo mężczyzna będzie musiał zwrócić koszty naprawy uszkodzonych samochodów, a także będzie musiał zapłacić co najmniej 5000 złotych świadczenia pieniężnego na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

/Policja Pomorska/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!