Gospodarka Polska Wiadomości

Orlen ma zamiar przejąć PGNIG

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak informuje portal biznesalert.pl premier Mateusz Morawiecki wypowiedział się na temat fuzji Orlenu i Lotosu. – Chciałem podziękować i pogratulować tego procesu. To jedna z ważniejszych operacji polskiej gospodarki. Bardzo ważne inwestycje w badania i rozwój – powiedział. Zdaniem Morawieckiego, przejęcie PGNiG przez Orlen jest kwestią czasu.

– Do przeprowadzenia tych inwestycji potrzebna jest siła kapitałowa, która powstaje, kiedy jest efekt skali. W Europie nasze koncerny są drobnymi firmami. Musimy konkurować z BP i Shellem. To, co widzimy tutaj, zwiększa szanse na rywalizację – powiedział Morawiecki.

Premier przyznał, że obecne miejsca pracy w Lotosie pozostają bez zmian. – Będzie zwiększone zatrudnienie w najbardziej zaawansowanych technologicznie segmentach. Potrzebujemy fachowców i specjalistów, którzy zwiększają siłę kapitałową – powiedział.

Morawiecki dodał, że na inwestycje trzeba patrzeć pod kątem bezpieczeństwa. – Przy 26 mln ton ropy importowanej, zaoszczędzone 1-2 dolary dają nam 1-2 mld złotych oszczędności. Tylko dlatego, że łączymy zakupy. Te pieniądze zostają w Polsce i mogą zostać przeznaczone na badanie i rozwój oraz nowe technologie. Dlatego patrząc na tych wielkich na rynku, jestem przekonany, że integracja rynku pokazuje dalsze kierunki rozwoju – powiedział.

Premier podkreślił, że PKN Orlen chce przedstawić plan przejęcia PGNiG. – Będziemy rozpoczynać proces dalszej integracji naszych czempionów, następnym krokiem jest przejęcie PGNiG przez PKN Orlen, powiększony o Lotos – zaznaczył.

Orlen może otrzymać zgodę na przejęcie PGNiG dopiero za rok. Zezwolenie musi wydać Komisja Europejska.

Opracowali Mariusz Marszałkowski i Bartłomiej Sawicki

Źródło: biznesalert.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!