Polska Świat Wiadomości

NATO udzieliło wsparcia Polsce w konflikcie z Białorusią

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak donosi portal pch24.pl ministrowie państw NATO poparli werbalnie Polskę w konflikcie z Mińskiem i Moskwą, który ma miejsce na naszej granicy. Wyrazili też zaniepokojenie znaczącymi ruchami licznych wojsk Kremla w odniesieniu do Ukrainy, co może łączyć się z planowaną inwazją na naszego wschodniego sąsiada.

Szefowie resortów obrony państw Unii Europejskiej rozmawiali z sekretarzem generalnym Paktu Północnoatlantyckiego Jensem Stoltenbergiem. Zgodnie solidaryzowali się z posunięciami Polski w odniesieniu do kryzysu granicznego.

– Kwestia sytuacji na granicy Polski z Białorusią była tematem numer jeden podczas rozmów. Wszystkie kraje członkowskie UE wspierają Polskę i państwa bałtyckie. Szef NATO przekazał, że Sojusz bardzo uważnie przygląda się kryzysowi na granicy. Oczywiście dostrzega również rolę Rosji w tym kryzysie. W piątek Sojusz wydał oświadczenie, w którym wspiera Polskę i państwa bałtyckie w obecnej sytuacji – powiedział po obradach Stały Przedstawiciel RP przy UE Andrzej Sadoś, który zabierał głos w imieniu naszego państwa w związku z nieobecnością ministra Mariusza Błaszczaka.

Nie była to jednak jedyna poruszana kwestia, chociaż drugi z tematów także dotyczył militarnego zagrożenia ze wschodu.

NATO obserwuje zwiększanie obecności wojskowej Rosji przy wschodniej granicy z Ukrainą, jak i nadzwyczajne ruchy rosyjskich wojsk. Na ten moment trudno zidentyfikować, jaki jest cel tej nadzwyczajnej koncentracji wojskowej. Sytuacja jest jednak uważnie monitorowana i Rosja otrzymuje ze strony Sojuszu jednoznaczne sygnały, że NATO w wypadku eskalacji wystąpi w obronie swoich członków, jak i państw stowarzyszonych NATO – podkreślił Sadoś.

Jesteśmy solidarni z Polską w związku z kryzysem na granicy z Białorusią – mówił sekretarz Stoltenberg na krótko przed spotkaniem. – Jesteśmy głęboko zaniepokojeni tym, w jaki sposób reżim Alaksandra Łukaszenki wykorzystuje bezbronnych migrantów w swojej hybrydowej taktyce przeciwko innym krajom. Naraża życie migrantów. Przyglądamy się temu bardzo uważnie i jesteśmy solidarni z Polską oraz innymi sojusznikami – obiecał.

Źródło: pch24.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!