Felietony

Megalodon mógł pożreć zdobycz wielkości orki

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Megalodon był największym rekinem na Ziemi. Okazuje się, że mógł pożreć ofiarę wielkości orki – opisują naukowcy na łamach pisma „Science Advances”.

Megalodon (Otodus megalodon) był największym rekinem na Ziemi, osiągającym około 16 m i ważącym ponad 60 ton. Miał potężne zęby, dorastające do około 20 cm.

Niewiele jednak zachowało się skamieniałości, które dokumentowałyby budowę ciała rekina, dlatego międzynarodowy zespół naukowców postanowił dokonać komputerowej rekonstrukcji zwierzęcia. Naukowcy oparli rekonstrukcję na bardzo dobrze zachowanej skamieniałości, odkrytej w połowie XIX w., a liczącej 18 mln lat.

„Zęby rekina należą do często znajdowanych skamieniałości ze względu na skład, który umożliwia ich przetrwanie. Szkielety jednak zbudowane są z chrząstki, rzadko zatem przekształcają się w skamieniałości” – opisuje pierwszy autor pracy, Jack Cooper ze Swansea University (W. Brytania).

Z badań wynika, że megalodon mógł zjeść za jednym razem zdobycz, dochodzącą do ośmiu metrów długości, a więc wielkości dzisiejszej orki, a następnie przez dwa miesiące pływać bez pożywienia. Jego żołądek miał pojemność 10 tys. litrów.

Więcej: www.news.uzh.ch/en/articles/media/2022/Megalodon.html

/Nauka w Polsce – PAP/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!