Wiadomości

Większość Ukraińców uważa Polaków za naród im bliski, o zbrodni wołyńskiej przeważnie nic nie wiedzą

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Więcej niż ośmiu na 10 Ukraińców ma dzisiaj dobre albo bardzo dobre zdanie o Polakach. Z kolei 73 proc. ukraińskiego społeczeństwa po inwazji Rosji na Ukrainę zmieniło opinię o Polakach na lepsze – wynika z raportu “Polska i Polacy oczami Ukraińców” przygotowanego przez Centrum Dialogu im. Juliusza Mieroszewskiego, którego wyniki opublikował portal Interia. Zapytano też Ukraińców o rzeź wołyńską – okazuje się, że słyszeli o niej niewiele albo zupełnie nic o niej nie wiedzą.

83 proc. Ukraińców ma pozytywny stosunek do Polaków, przy czym zdanie dobre ma o nas 37% Ukraińców, a bardzo dobre – 46%. Neutralne nastawienie deklaruje 15 proc. respondentów, a 1 proc. nie ma wyrobionej opinii. Odpowiedzi “zła” i “bardzo zła” nie uzyskały żadnych wskazań.

Ukraińcy zostali też zapytani, jak określiliby Polaków, najczęściej (54 proc.) odpowiadali, że “sąsiadami”. Jednak niemal tyle samo wskazań otrzymali “sojusznicy” (52), a tylko nieznacznie gorzej wypadli “przyjaciele” (49). Czwarty wynik uzyskali “bracia/siostry” (33). Zwłaszcza dwie ostatnie odpowiedzi – “przyjaciele” oraz “bracia/siostry”.

Niemal co trzeci Ukrainiec (29 proc.) chciałby silnej wspólnoty z Polską, czegoś na kształt federacji. Również 29 proc. wolałoby nieco luźniejszą relację – mianowicie sojusz, w którym Polska i Ukraina konsultowałyby swoją politykę, a przekraczanie granicy między państwami zostałoby znacząco usprawnione. Wreszcie 40 proc. Ukraińców chciałoby dobrego sąsiedztwa, a więc przyjaznych relacji, uproszczenia przekraczania granicy, ale bez konieczności uzgadniania czy konsultowania prowadzonej polityki.

Dr Łukasz Adamski, wicedyrektor Centrum Dialogu im. Juliusza Mieroszewskiego, dodaje, że “w największym stopniu za zacieśnieniem współpracy polsko-ukraińskiej na model wspólnoty czy trwałego sojuszu opowiadają się mieszkańcy centralnej Ukrainy”. – Nieco większy sceptycyzm panuje wśród mieszkańców Galicji czy ogólnie zachodniej Ukrainy – mówi w rozmowie z Interią.

Centrum Dialogu im. Juliusza Mieroszewskiego zapytało Ukraińców również o ten temat. Wyniki mogą zaskakiwać, bo Ukraińcy nie wykazują pogłębionej wiedzy w tej sprawie. Niemal dwie trzecie badanych (62 proc.) stwierdziło, że jedynie trochę o temacie Wołynia słyszało. Dużo słyszało o tym 15 proc. społeczeństwa, a co piąty Ukrainiec (22 proc.) przyznał, że w ogóle nie jest zaznajomiony z tym tematem.

– W Polsce bardzo często nie dostrzegamy, że w Ukrainie wiedza o rzezi wołyńskiej jest nieporównanie mniejsza niż w Polsce. To po pierwsze. Po drugie, ta wiedza jest dość powszechna jedynie w zachodnich regionach kraju – powiedział dr Adamski.

Pytani o to, jak rozumieją rzeź wołyńską, Ukraińcy przeważnie nie mają na ten temat zdania. Taką odpowiedź wybrało aż 42 proc. badanych. Odpowiedź wskazujące na winę strony ukraińskiej – czystka etniczna z rozkazu UPA oraz mordy mieszkających w Galicji i na Wołyniu Polaków dokonane przez niektóre oddziały UPA wbrew rozkazom zwierzchników – podało 14 proc. respondentów. Winę strony polskiej (“Wojna polskiego podziemia przeciw Ukraińcom, którzy musieli się bronić”) wskazało 8 proc. respondentów. Pozostałe 36 proc. ukraińskiego społeczeństwa uważa, że wina leżała po obu stronach – 27 proc. odpowiedziało, że był to efekt wojny polskiego i ukraińskiego podziemia, którego ofiarami padła ludność cywilna po obu stronach, natomiast 9 proc. uznało, że były to wzajemne mordy polskich i ukraińskich chłopów.

/interia.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!