Wiadomości

Marynarze Libijskiej Armii Narodowej uprowadzili turecki statek płynący do Misraty

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Według tureckiej gazety Haberlar bojownicy Haftara zajęli turecki statek handlowy płynący do Misraty.

Bojownicy dowodzonej przez feldmarszałka Chalifę Haftara Libijskiej Armii Narodowej (LNA) uprowadzili statek z 9 Turkami, 7 Hindusami i jednym obywatelem Azerbejdżanu do portu Ras Al-Hilal – wynika z oświadczenia rzecznika Haftara Ahmeda Al-Mismariego dla Agencji Reutera.

Ahmed Al-Mismari dodał, że kompania marynarki wojennej LNA zatrzymała w poniedziałek u wybrzeży Ras Al-Hilal statek pływający pod banderą Jamajki przewożący transport lekarstw wraz z załogą 17 liczącą osób.

Z kolei w oświadczeniu opublikowanym na facebooku Al-Mismari stwierdził, że statek płynął do portu Misrata i że statek został zatrzymany za wejście na obszar o ograniczonym dostępie i nie reagowanie na wezwania do zatrzymania się. Jak dodał Al-Mismari, zostanie on teraz poddany inspekcji pod kątem naruszenia przepisów i prawa.

W maju 2020 r. tureckie Ministerstwo Spraw Zagranicznych ostrzegło LNA, że uzna „bojówki Haftara” za „legalne cele”, jeśli będą nadal godziły w tureckie interesy i atakowały misje dyplomatyczne.

Groźby ze strony Turcji pojawiły się po zaatakowaniu przez LNA tureckich przedstawicielstw dyplomatycznych, w tym ambasady tureckiej w Trypolisie, lotniska Mitiga, cywilnych samolotów przygotowujących się do startu i inną infrastrukturę cywilną.

W konflikcie libijskim Turcja konsekwentnie wspiera Rząd Porozumienia Narodowego (GNA), w dużej mierze przyczyniając się do powstrzymania ofensywy sił LNA na Trypolis. Natężenie walk w tym północnoafrykańskim kraju od czerwca zaczęło maleć, a w październiku zawarte zostało porozumienie o trwałym zawieszeniu broni. W ostatnich dniach doszło jednak do szeregu incydentów, które mogą negatywnie wpłynąć na proces pokojowy:

Oddziały LNA przypuściły szturm na pozycje wojsk libijskich w południowo zachodniej Libii

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!