Felietony

Kibice “Rakowa” pamiętali o urodzinach bohatera

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W dobie konfliktu ukraińsko-rosyjskiego praktycznie bez echa przeszły w tym roku urodziny najstarszego Powstańca Warszawskiego Pułkownika Kazimierza Klimczaka. Pomimo, że wschodni konflikt zaangażował całe społeczeństwo i stworzył nowe grono ekspertów wojennych we wszelkich mediach w Polsce, o swoim Pułkowniku po raz kolejny nie zapomnieli kibice Rakowa Częstochowa.

Jak informowaliśmy dwa lata temu, kibice Rakowa podczas meczu ligowego z Legią Warszawa (2:2) wyrazili swoje podziękowanie i złożyli życzenia dla Pana Pułkownika z okazji urodzin:

Kibice Rakowa Częstochowa upamiętnili polskiego bohatera

W zeszłym roku, z przyczyn od siebie niezależnych, nie mieli takiej możliwości, dlatego też w 2022 roku w momencie pojawienia się takiej szansy nie omieszkali przypomnieć o tym jak Raków Częstochowa pamięta o polskich bohaterach.

Podczas meczu Rakowa Częstochowa z Wisłą Płock (2:0) częstochowscy kibice wywiesili transparent, na którym po raz kolejny podziękowali Panu Pułkownikowi za ofiarności w walce o Polskę i życzyli mu 200 lat życia.

Kazimierz Klimczak przyszedł na świat 15 lutego 1914 roku w Ciepłowie (gmina Wierzbinek, powiat koniński), kiedy Polski nie było na mapach świata, a miejsce urodzenia przyszłego bohatera wchodziło w skład Imperium Rosyjskiego. W okresie międzywojennym ukończył już w wolnej Polsce Szkołę Podoficerską Piechoty dla Małoletnich w Koninie. Od 1936 roku służył w Wojsku Polskim. W czasie kampanii polskiej w 1939 roku wraz ze swoim macierzystym pułkiem (67 pułk piechoty) przeszedł szlak bojowy Armii Pomorze. Ciężko ranny trafił na leczenie do Szpitala Ujazdowskiego. Następnie związał się ze Związkiem Walki Zbrojnej. W czasie Powstania Warszawskiego walczył na Woli. Udało mu się zbiec z transportu jenieckiego. W styczniu wcielony do Ludowego Wojska Polskiego pełnił służbę w pułku samochodowym jako dowódca plutonu transportowego.

Po raz kolejny wypada podziękować kibicom częstochowskiego klubu za kultywowanie pamięci historycznej w swoim rodzinnym środowisku i kształcenie młodego pokolenia Polaków na najlepszych wzorach z polskiej historii, czego przykładem jest pułkownik Kazimierz Klimczak, wychowany na zasadach Bóg, Honor, Ojczyzna.

Krzysztof Żabierek

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!