Felietony

Finis Poloniae

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

„Slawa Ukrainie, Herojom slawa” –  zdanie to towarzyszyło ludobójczej akcji na Polakach, przeprowadzonej przez OUN-UPA. Zdanie, które polskie ofiary słyszały podczas bestialskich mordów, gwałtów na polskich kobietach i grabieży dziś stanowi pozdrowienie wojsk ukraińskich i wprowadzone zostało do protokołu dyplomatycznego na Ukrainie jako element powitania w czasie wizyty polityków innych nacji.

Jak można zapoznać się z informacjami podawanymi przez chyba najbardziej wykorzystywane źródło wiedzy w obecnych czasach, czyli wikipedię, pozdrowienie to było używane przez ukraińskich nacjonalistów, dodatkowo (…) pozdrowienie „Chwała Ukrainie” w połączeniu z salutem rzymskim wykonywanym prawą ręką zostało przyjęte przez Organizację Ukraińskich Nacjonalistów (OUN) na wzór pozdrowienia faszystowskich i parafaszystowskich partii w Niemczech (NSDAP Adolfa Hitlera), we Włoszech (Narodowa Partia Faszystowska Benito Mussoliniego) oraz w Chorwacji (Ustasze Ante Pavelicia). OUN oficjalnie przyjęło to pozdrowienie na swoim drugim kongresie w Rzymie w sierpniu 1939 roku, a w 1941 roku w Charkowie stosowanie tego pozdrowienia w nieco zmienionej formie potwierdziło OUN-B Stepana Bandery[1].

W czasie swojej wizyty na Ukrainie polski prezydent Andrzej Duda, który ani słowem nie wspomniał o ofiarach ukraińskiego ludobójstwa na Polakach (ponadto przed wizytą, zgodnie ustaleniami, o jakich swego czasu informował prezydent Ukrainy, odnowiono pomnik UPA na polskiej ziemi (Góra Monasterz), pozdrowił ukraińskich żołnierzy powyższymi słowami.

Patrząc już nie tylko na tolerowanie przez polski rząd i polskiego prezydenta narastającego na Ukrainie nazizmu, braku szacunku dla polskich ofiar ludobójczej działalności OUN-UPA, na usta nasuwają się tylko jedne słowa, zamykające w sobie całą prawdę o obecnej sytuacji geopolitycznej, w jakiej znalazła się nasza Ojczyzna: Finis Poloniae.

Krzysztof Żabierek

[1] https://pl.wikipedia.org/wiki/S%C5%82awa_Ukrajini!_Herojam_s%C5%82awa!

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!