Wiadomości

Dworczyk: Analizujemy możliwości zakupu szczepionek poza UE

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Polski rząd analizuje możliwość zakupu szczepionek na COVID-19 poza Unią Europejską – powiedział w Radiu RMF szef KPRM Michał Dworczyk. Jak ocenił, kraje spoza UE lepiej wynegocjowały umowy na zakup szczepionek.

Dworczyk pytany w Radiu RMF FM, czy rząd mógłby kupić szczepionki dodatkowo, poza przysługującymi Polsce w ramach umowy unijnej, odparł, że teoretycznie moglibyśmy, ale byłoby to złamaniem umowy, która została podpisana przez Komisję Europejską.

Dopytywany czy rząd rozważa zakup szczepionek poza obiegiem unijnym, odpowiedział, że trwają analizy takich możliwości.

Szef KPRM tłumaczył, że Niemcy złamały ten zapis umowy. Zrobiły to, dodał, mimo trwania swojej prezydencji w UE.

– Niemcy negocjowały ogólnounijną umowę w zakresie dostawy szczepionek po to, żeby chwilę później ta umowa została złamana – powiedział minister.

– Bardzo często Republika Federalna Niemiec, ale również inne kraje europejskie, mówi o solidarności, o potrzebie przestrzegania zasad i reguł. Dzisiaj mamy przykład tego, jak solidarność unijna wygląda w praktyce – dodał.

– Nie mówimy, że wypadamy bardzo dobrze, nie ma żadnego triumfalizmu. Mówimy o faktach. Fakty są takie, w ramach Unii Europejskiej jesteśmy na czwartym miejscu, jeżeli chodzi o liczbę zaszczepionych osób – mówił Dworczyk.

/rmf24,pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!