Wiadomości

W IV kwartale 2020 roku chińska gospodarka zanotowała duży wzrost

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Gospodarka Chin rozwijała się w czwartym kwartale ubiegłego roku w tempie szybszym niż oczekiwano, kończąc trudny (za sprawą pandemii koronawirusa) rok 2020 w wyjątkowo dobrej kondycji i jest solidnie przygotowana do dalszego rozwoju w tym roku – donosi Agencja Reutera.

Produkt krajowy brutto (PKB) wzrósł w czwartym kwartale 2020 roku o 6,5% rok do roku – takie dane z Narodowego Urzędu Statystycznego przekazał w poniedziałek. Oznacza to, że gospodarka chińska rośnie szybciej niż wynikało z prognoz ekspertów, którzy spodziewali się wzrostu na poziomie 6,1%. Przypomnijmy, iż w III kwartale wzrost wyniósł 4,9%.

Zastosowana zimą i wiosną 2020 roku surowa kwarantanna pozwoliła Chinom zasadniczo opanować pandemię koronawirusa wcześniej niż w innych krajach świata. W ożywieniu gospodarki dodatkowo pomogła rządowa polityka stymulacji i zapotrzebowanie na towary w krajach borykających się z Covid-19 – zauważa Agencja Reutera.

Motorem wzrostu chińskiej gospodarki był eksport, który wzrósł sporo powyżej oczekiwań. Eksperci cytowani przez Agencję Reutera spodziewają się dalszego ożywienia chińskiej gospodarki. Ich zdaniem wzrost PKB Chin w 2021 roku przekroczy osiem procent.

„Wraz ze zmianą nastawienia makroekonomicznego obserwujemy rotację wzrostu w kierunku konsumpcji i inwestycji przedsiębiorstw, z dala od infrastruktury i inwestycji w nieruchomości. Więc wzrost sekwencyjny powinien osłabnąć. Niemniej jednak mocne dane za IV kw. wymagają rewizji w górę naszej prognozy wzrostu na 2021 r. Z obecnych 8,1%” – ocenia Louis Kuijs, jeden z ekspertów cytowanych przez Agencję Reutera.

„W następstwie nowych ograniczeń rządowych związanych z pojawienie się COVID-19 w dwóch prowincjach, spadek zaufania i podróże podczas świąt chińskiego Nowego Roku w lutym mogą zahamować wzrost w I kwartale. Ale przynajmniej na razie uważamy, że ryzyko poważnego wpływu gospodarczego jest niskie, biorąc pod uwagę doświadczenie Chin w zwalczaniu epidemii” – dodaje ekspert.

/reuters.com/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!