Europa Islam Wiadomości

Dania: W Kopenhadze miały miejsce zamieszki po zniszczeniu Koranu

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak podaje portal dzienniknarodowy.pl trzy osoby zostały aresztowane podczas wczorajszych wielogodzinnych zamieszek w dzielnicy Nørrebro w centrum Kopenhagi.

Spowodował je wiec zorganizowany na placu Blågård przez adwokata Rasmusa Paludan, który jest liderem niewielkiej partii, określającej się jako “libertariańska” i “antyislamska”. Stram Kurs (Twarda Linia) znana jest radykalnego podejścia do religii muzułmańskiej. Założone w 2017 r. ugrupowanie chce zakazu islamu w Danii i całkowitego zatrzymania nie-europejskiej imigracji , w połączeniu z masowymi repatriacjami migrantów. Cudzoziemcy, którym zgodnie z prawem przyznano obywatelstwo duńskie, muszą poddać się jego rewizji – w większości przypadków powinni się spodziewać anulowania go.

Podczas wiecu, transmitowanego na żywo na Youtube, Paludan wielokrotnie rzucił Koran na ziemię i deptał go. To rozwścieczyło obserwujących to muzułmanów, a kolejni zaczęli napływać, gdy wiadomości rozprzestrzeniły się przez internet.

To był początek popołudnia walk ulicznych. Policja użyła gazu łzawiącego. Podpalano śmietniki i samochody (ocenia się, że do dzisiejszeg ranka co najmniej 30). Na policję leciały kamienie, petardy, stoły, krzesła. Jeden z policjantów zraniony kostką brukową w głowę potrzebował opieki medycznej – ale nie został poważnie ranny. Według gazety “Politiken” grupa około 50 osób zbudowała barykady na ulicach w okolicy.

Wieczorem na konferencji prasowej komisarz policji Jørgen Bergen Skov powiedział, że incydent został udokumentowany i że zdjęcia zostały zbadane, aby móc ścigać tych, którzy aktywnie uczestniczyli w zamieszkach. Z trzech aresztowanych pierwsza osoba jest podejrzana o zaatakowanie Paludana, druga za zaatakowanie policji i trzecia za nie przestrzeganie poleceń służb bezpieczeństwa.

Zamieszki zostały skomentowane przez wielu duńskich polityków po południu i wieczorem.

– Czy te zamieszki w ogóle mają coś wspólnego z Paludanem? Czy jest to po prostu nienawiść do Danii? Wyrzucić ich z Danii – powiedziała o uczestnikach zadym Pia Kjærsgaard z bardziej umiarkowanej, ale również antyimigranckiej Duńskiej Partii Ludowej (Dansk Folkeparti, DF), która w wyborach w 2015 r. otrzymała 21.1 % głosów.

Zamieszki toczyły się również w nocy, przenosząc się do dzielnicy Christiania. Odnotowano kilka pożarów ulic i kolejne starcia. Policja wezwała społeczeństwo do pozostania w domu, jeśli to możliwe.

Czy uważacie, że Duńczycy powoli zaczynają mieć dość islamskich przybyszy?

Źródło: dzienniknarodowy.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!