Felietony

Czy istnieje możliwość wybuchu wojny między Iranem a Azerbejdżanem?

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Zwycięstwo Azerbejdżanu w wojnie karabaskiej w 2020 roku podcięło skrzydła Iranowi do dalszych ruchów w regionie Kaukazu.

Fuad Shahbazov, politolog z Durham University, w artykule dla serwisu „BNE Intellinews”, który zawiera informacje z Europy Wschodniej, zbadał kwestię możliwości przekształcenia napięć między Iranem a Azerbejdżanem w wojnę i doszedł do wniosku, że Istnieje możliwość zarówno wojny bezpośredniej, jak i pośredniej.

Według analityka zwycięstwo Azerbejdżanu w wojnie karabaskiej w 2020 roku związało ręce i pocięło skrzydła Iranowi do dalszych ruchów w regionie Kaukazu. To zwycięstwo militarne wzmocniło stosunki Azerbejdżanu z Turcją i zagorzałym wrogiem Iranu, Izraelem. Oba te kraje dostarczają Baku zaawansowaną broń, taką jak drony kamikaze, co dało Azerbejdżanowi przewagę nad sojusznikiem Iranu, Armenią.

Po zdecydowanym zwycięstwie w wojnie o Górski Karabach Azerbejdżan wywiera presję na Armenię, aby zezwoliła na poprowadzenie przez swoje terytorium korytarza tranzytowego, łączącego region Nachiczewanu i sąsiadującą z nim Turcją z Azerbejdżanem. Władze Teheranu uważają perspektywę takiego korytarza, który oddala ich od sojuszniczej Armenii, za niebezpieczną.

Zdaniem Shahbazova, z punktu widzenia Armenii utrzymanie wpływów Iranu na Kaukazie jest konieczne, bo jeśli Azerbejdżan zdecyduje się na militarne rozwiązanie sporów z Armenią, Erewan może potencjalnie liczyć na militarne wsparcie Iranu.

Analityk dodaje, że pośród niepotwierdzonych doniesień o zawarciu nowego porozumienia obronnego między Baku a Tel Awiwem, ostatnie groźby Teheranu wobec Baku wywołały dyskusje, że irański rząd może zaatakować Azerbejdżan pod pretekstem „ochrony swojego strategicznego partnera Armenii”.

Shahbazov konkluduje, że atak Iranu na Azerbejdżan jest możliwy, ale bardziej prawdopodobne wydaje się, że Teheran będzie prowadził wojnę z Baku przez swojego “pełnomocnika” i przy użyciu radykalnych elementów szyickich w Azerbejdżanie, co jego zdaniem jest bezprecedensowe.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!