Wiadomości

Odcięli mu głowę. Makabryczne nagranie egzekucji ukraińskiego żołnierza

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Zelenski: Jak łatwo te bestie zabijają…

Makabryczne nagranie egzekucji ukraińskiego żołnierza dokonanej przez rosyjskich okupantów krąży w mediach społecznościowych. Na film zareagował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, a Służba Bezpieczeństwa Ukrainy wszczęła śledztwo.

We wtorek wieczorem, 11 kwietnia w rosyjskich mediach społecznościowych pojawiło się nagranie brutalnego morderstwa ukraińskiego jeńca. Na krótkim filmie widać, jak człowiek w mundurze z białą opaską, jakiej zwykle używają do identyfikacji żołnierze rosyjscy, zabija Ukraińca odcinając mu głowę nożem.

Kiedy mordowany jeniec krzyczy z bólu, stojący obok rosyjscy żołnierze śmieją się i mówią: „Pracujemy, bracia”, „połam kręgosłup!”, „nigdy krzaka nie ścinałeś?”. Już po dokonaniu dekapitacji Rosjanin z zasłoniętą maską twarzą pokazuje odciętą głowę i mówi, że należy wysłać ją do dowódcy zamordowanego.

Rosjanie pokazują do kamery odciętą głowę i mówią, że należy ją wysłać do dowódcy zakatowanego. Na filmie twarz najeźdźcy, który przeprowadził egzekucję, jest zakryta maską. Rosyjski żołnierz obecny na miejscu szokującego morderstwa pokazuje nadto przed kamerą kamizelkę kuloodporną rozstrzelanego ukraińskiego więźnia.

Biełsat zwraca uwagę, że Rosjanie mają na sobie mundury we wzorze Multicam, noszone w Rosji m.in. przez wagnerowców i kadyrowców. Ukraińska Prawda z kolei zwraca uwagę, że na nagraniu widać zielone liście, wobec czego nie jest wykluczone, że zdarzenie miało miejsce w ubiegłym roku.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, komentując nagranie, oświadczył: „jest coś, czego nikt na świecie nie może zignorować: jak łatwo te bestie zabijają”. Ostrzegł, że Ukraina „nie zamierza niczego zapominać i przebaczać zabójcom” i oświadczył, że „terror musi zostać pokonany”.

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba stwierdził, że nowe wideo z brutalną egzekucją ukraińskiego jeńca podkreśla potrzebę wykluczenia Rosji z Rady Bezpieczeństwa ONZ i całej organizacji. „To absurd, że Rosja, która działa gorzej niż ISIS, przewodniczy Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Rosyjscy terroryści muszą zostać wydaleni z Ukrainy i ONZ i pociągnięci do odpowiedzialności za swoje zbrodnie” – podkreślił Dmytro Kuleba.

Andrij Jermak, szef kancelarii Zełenskiego zamieścił w mediach społecznościowych zdanie: „będzie odpowiedź i odpowiedzialność za wszystko”. Jermak nie wyjaśnił, czego dotyczy ten komentarz, ale niektóre media ukraińskie uznały, że był on reakcją na nagranie mordu jeńca.

/Ukraińska Prawda, TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!