Wiadomości

Czy Egipt zdecyduje się na wojnę z Turcją? Jest oficjalna zgoda libijskiego parlamentu

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Rezydujący w Tobruku parlament libijski zgodził się na interwencję wojskową Egiptu. Przypomnijmy, że wczoraj minister spraw zagranicznych Mevlüt Çavuşoğlu po raz kolejny zażądał od feldmarszałka Chalify Haftara wycofania swych wojsk z Syrty i Al-Dżufry, uzależniając od tego rozpoczęcie rozmów w sprawie zawieszenia broni i grożąc wznowieniem ofensywy.

Prezydent Egiptu Abd al-Fattah as-Sisi kilkakrotnie w ostatnim czasie groził interwencją wojskową w Libii, jeśliby siły protureckie przekroczyły „czerwoną linię”, którą – jak stwierdził – wyznaczają Syrta i Al- Dżufra..

Prezydent Egiptu wysyła sygnał w stronę Turcji: „Armia egipska jest jedną z najsilniejszych armii w regionie”

– Bądźcie gotowi bronić interesów narodowych Egiptu zarówno w kraju, jak i poza jego granicami, jeśli będzie to konieczne – zwrócił się do żołnierzy as-Sisi, wizytując 20 czerwca wojska stacjonujące w pobliżu granicy z Libią,

– Armia egipska jest jedną z najsilniejszych armii w regionie, ale jest armią racjonalną. Nikomu nie zagraża – dodał prezydent Egiptu który w libijskiej wojnie domowej konsekwentnie wspiera dowodzoną przez feldmarszałka Chalifę Haftara Libijską Armię Narodową (LNA), której to – odkąd do wojny włączyła się aktywnie Turcja – wiodło się coraz gorzej.

I oto rezydujący w Tobruku parlament libijski podjął uchwałę, w której wyraził zgodę na egipską interwencję wojskową. Wezwał on w nim do podjęcia „wspólnych wysiłków obu bratnich narodów” w celu „pokonania najeźdźcy”. W uchwale podkreślono, że wojska egipskie „mają prawo interweniować w celu ochrony libijskiego i egipskiego bezpieczeństwa narodowego”, jeśli Kair uzna, iż jest to konieczne w związku „zagrożeniem bezpieczeństwa obu krajów”.

W tym miejscu warto przypomnieć, że w rejonie Syrty i Al-Dżufry obecne są liczne formacje rosyjskie, które po niepowodzeniach w bitwach o bazę Al-Watiya i Trypolis zostały znacząco wzmocnione.

Rosjanie wzmacniają swoje siły w rejonie libijskiej Syrty

O tym, jak przebiegały wcześniejsze działania wojenne w Libii, przeczytać można tutaj:

Wiosenna ofensywa sił protureckich w Libii

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!