Wiadomości

Coraz cięższe położenie ISIS w Rakce

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Po serii kontrataków oddziałów Państwa Islamskiego, o których pisaliśmy, w ostatnich trzech dniach inicjatywa w Rakce i wokół Rakki znów jest w rękach oddziałów kurdyjskich Syryjskich Sił Demokratycznych (SDS) znów były w natarciu. Ważną rolę w odparciu kontrataków ISIS odegrały haubice 11-go ekspedycyjnego pododdziału piechoty morskiej USA oraz amerykańskie lotnictwo.

W piątek, 23 czerwca Kurdowie przeszli do ataku, choć tego dnia nie zdołali oni znacząco posunąć się do przodu. Intensywne walki w dzielnicach Hattin, Kadisija, Barid i Jarmuk doprowadziły do opanowania dwóch kwartałów w dzielnicy Hattin i Kadisija. W nocy lotnictwo przeprowadziło zmasowany nalot na kontrolowaną przez ISIS część miasta.

Rankiem 24 czerwca bojownicy ISIS przy użyciu wypełnionego ładunkami wybuchowymi samochodu próbowali kontratakować we wschodniej części dzielnicy Batani. Jak wynika z komunikatu SDS, pojazd dżihadystów został unieszkodliwiony, zanim osiągnął cel. W ciągu dnia trwało natarcie SDS na kierunku zachodnim. Prowadzono je w dzielnicach Jarmuk, Kadisija, Hattin i Nahdża. Do wieczora udało się Kurdom przywrócić kontrolę nad południową częścią terytorium bazy 17 Dywizji (na północ od Rakki).

W niedzielę, 25 czerwca oddziały SDS zdołały zająć całą dzielnicę Kadisija. Jak wynika z doniesień agencji ISIS „Amak”, w bojach tych Kurdowie stracili 8 zabitych i co najmniej 2rannych. W tym dniu oddziały SDS opanowały wieś Kasrat Faradż na południe od Rakki i próbowały przerwać się dalej, aby w pełni okrążyć miasta. Wieczorem pojawiły się informacje o opanowaniu przez Kurdów wsi Mustadżid Nakib i pełnym okrążeniu miasta.

Było to już drugie doniesienie o pełnym okrążeniu Rakki, jednakże ono także okazało się przedwczesne. Korespondenci kategorycznie zaprzeczają doniesieniom o zajęciu przez Kurdów wsi Mustadżid Nakib, aczkolwiek istotnie Kurdowie bliscy są całkowitemu okrążenia miasta, aczkolwiek – póki co – wciąż istnieje wąski korytarz, którym bojownicy ISIS mogą się przemieszczać.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!