Felietony

Chińska porcelana trafiała do Europy 500 lat wcześniej, niż sądzono

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Chińska porcelana trafiała do odbiorców w Europie już w okresie IX-X wiek, a nie dopiero w XVI wieku. O wnioskach z analiz znalezisk archeologicznych w Hiszpanii informuje serwis internetowy Xinhuanet.

Badania przeprowadzone przez archeologów z angielskiego Uniwersytetu w Durham oraz chińskiego Muzeum Pałacowego w Pekinie wykazały, że skorupy chińskiej porcelany odkryte na stanowiskach archeologicznych w Saragossie, Almerii i Walencji pochodzą z czasów panowania w Chinach Dynastii Tang (618-907 r.) oraz Song (960-1279 r.).

Jak poinformował prof. Chris Gerrard z Wydziału Archeologii Uniwersytetu Durham, wyniki tych badań dowodzą, że już w czasach Dynastii Tang istniały drogi handlowe związane z Morskim Jedwabnym Szlakiem, wiodące z Chin pośrednio lub bezpośrednio do krajów basenu Morza Śródziemnego.

Według naukowców arabscy kupcy mogli sprowadzać do Hiszpanii porcelanę bezpośrednio z Chin, zanim towary tego rodzaju trafiły do takich ośrodków wymiany handlowej, jak porty nad Oceanem Indyjskim oraz nad Morzem Czerwonym.

Wcześniej w oparciu o dane ze źródeł historycznych archeolodzy i historycy przypuszczali, że chińską porcelanę sprowadzano do Europy dopiero w XVI wieku, a w czasach Dynastii Tang Morski Jedwabny Szlak sięgał z Chin tylko do wybrzeży Oceanu Indyjskiego.

Jak poinformował Wang Guangyao, wicedyrektor Instytutu Archeologii Muzeum Pałacowego, wyroby z porcelany ze stanowisk archeologicznych w Hiszpanii zostały wyprodukowane w okresie IX-XI wiek w najsłynniejszych ówczesnych chińskich wytwórniach, m.in. Yaozhou, Ding oraz Jingdezhen.

Według dr Zhang Rana z Wydziału Archeologii Uniwersytetu w Durham, wyniki badań chińsko-brytyjskiego zespołu naukowców świadczą o bardzo ważnej roli Chin w rozwoju wczesnego światowego handlu morskiego oraz kontaktów gospodarczych i kulturowych między Wschodem a Zachodem.

/Nauka w Polsce – PAP/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!