Wiadomości

Polacy doskonalą technologie nanodiamentowe

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Cztery polskie jednostki badawcze będą pracować nad udoskonaleniem technologii wykorzystania nanodiamentów m.in. do diagnostyki medycznej czy elektroniki – poinformowała Fundacja na rzecz Nauki Polskiej, która będzie finansować badania w ramach programu TEAM-NET.

Liderem konsorcjum jest Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, zaś wysokość przyznanego grantu to ponad 18,5 mln zł.

Nanodiamenty to maleńkie kryształy diamentu o średnicy kilkudziesięciu nanometrów (czyli milionowych części milimetra) – są zatem mniejsze nawet od wirusów. Unikalne właściwości tych stosunkowo nowych materiałów są przedmiotem intensywnych badań w czołowych ośrodkach na świecie pod kątem ich wykorzystania m.in. w onkologii, zarówno do leczenia nowotworów, jak i efektywnego ich diagnozowania, jako nośników genów oraz jako znaczników w technologii precyzyjnego obrazowania za pomocą rezonansu magnetycznego.

Technologie oparte na nanodiamentach mogą więc znaleźć zastosowanie zarówno w badaniach podstawowych, jak również – już niedługo – w pracy lekarzy, do poprawy jakości i szybkości precyzyjnej diagnostyki medycznej.

“To ostatnie z zastosowań nanodiamentów będziemy rozwijać w naszym konsorcjum” – mówi prof. Ryszard Buczyński z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, cytowany w komunikacie prasowym FNP. “Jeden z naszych zespołów, który będzie utworzony w Instytucie Biotechnologii i Medycyny Molekularnej (IBMM) w Gdańsku pod opieką dra Pawła Schweigera i dra Dawida Nidzworskiego, będzie pracować nad nowymi superczułymi metodami diagnostycznymi, pozwalającymi na szybkie diagnozowanie chorób neurodegeneracyjnych i nowotworowych. Nanodiamenty posłużą do nanoznacznikowania różnych substancji oraz badania aktywności biologicznej z wykorzystaniem rezonansu magnetycznego” – tłumaczy.

Ogromne możliwości badawcze i aplikacyjne stwarzają nanodiamenty z tzw. centrami barwnymi. Mowa tutaj o naturalnych bądź wprowadzonych sztucznie defektach struktury krystalicznej diamentu, zdolnych do absorpcji i emisji światła w temperaturze pokojowej.

“Nanokryształy z centrami barwnymi mogą być użyte jako niezwykle dokładne czujniki pól magnetycznych, elektrycznych, temperatury i ciśnienia. Ta tematyka będzie rozwijana w oparciu o najnowsze osiągnięcia fizyki kwantowej przez nowy zespół badawczy, który powstanie na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego pod opieką prof. Wojciecha Gawlika” – zdradza prof. Buczyński.

Kluczową rolę w całym projekcie odgrywa natomiast wytwarzanie nanodiamentów. Dotychczas bardzo duże trudności sprawiało otrzymanie dobrej jakości, powtarzalnych geometrycznie nanodiamentów o kontrolowanych własnościach. W ramach projektu TEAM-NET będzie również rozwijana nowa metoda wytwarzania nanodiamentów: opracowana przez grupę prof. Roberta Bogdanowicza z Politechniki Gdańskiej. To technologia syntezowania i chemicznego modyfikowania nanocząstek diamentowych w tzw. diamentowe origami, o zaprojektowanych parametrach geometrycznych, właściwościach elektrycznych i optycznych.

Całość prac badawczych związanych z doskonaleniem metod wytwarzania oraz wykorzystaniem nanodiamentów w magnetometrii, optyce i biomedycynie realizowana będzie przez interdyscyplinarne konsorcjum, w skład którego wchodzą: Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego, Wydział Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej oraz Instytut Biotechnologii i Medycyny Molekularnej. W ramach realizacji projektu powołane zostaną cztery nowe grupy badawcze oraz zostanie uruchomiona platforma technologiczna produkcji nanodiamentów, która zapewni dostęp do tych nanomateriałów wielu naukowcom w kraju i zagranicą.

PAP – Nauka w Polsce

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!