Wiadomości

Iran zawiesił stosowanie się do części swoich zobowiązań wynikających z umowy jądrowej

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Teheran wystosował pięć pism do państw – członków porozumienia dot. irańskiego programu jądrowego, informując o zawieszeniu wypełniania części zobowiązań.

„W pismach tych powiadomiliśmy je, iż czekaliśmy przez rok <...> i spełniliśmy wszystkie nasze zobowiązania. Dzisiaj nie chcemy opuścić FADD, dziś w ramach porozumienia zostaną podjęte nowe kroki” – powiedział prezydent Hassan Rouhani podczas wystąpienia, transmitowanego prze telewizję Press TV.

Reuters, powołując się na lokalną agencję IRIB, poinformował wcześniej, że odbiorcami pism są Wielka Brytania, Francja, Niemcy, Chiny i Rosja.

Irański przywódca podkreślił, że umowa jądrowa „jeszcze nie wygasła”. Jednak Teheran nie czuje się w obowiązku, by przestrzegać wszystkie jej ograniczenia i zmienia swoją politykę co do dwóch punktów umowy. Dotyczą one magazynowania wzbogaconego uranu i ciężkiej wody.

Iran daje 60 dni pięciu partnerom, aby wypełnili wszystkie zobowiązania mające na celu poszanowanie interesów Teheranu, w tym w sektorach bankowym i naftowym.

Jeśli tak się nie stanie, następnym krokiem będzie wstrzymanie modernizacji reaktora w Araku, a także odmowa ograniczenia poziomu wzbogacania uranu, podała w oświadczeniu Irańska Najwyższa Rada Bezpieczeństwa Narodowego.

Czytaj też:

Amerykanie wysyłają okręty i bombowce na Bliski Wschód

/ria.ru/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!