Polska Wiadomości

Bodnar przywrócił prokuratora biegającego nago po mieście

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Prokuratura Bodnara umorzyła postępowanie dyscyplinarne przeciwko prokuratorowi Maciejowi W. Tenże spacerował nago po świdnickim osiedlu Zarzecze, gorsząc dzieci i dorosłych. Teraz został przywrócony do obowiązków służbowych w Prokuraturze Rejonowej w Świdnicy.

Bodnar przywrócił prokuratora biegającego nago po mieście. Przypomnijmy: 9 września 2021 roku nagi mężczyzna spacerował po świdnickim osiedlu Zarzecze, a także odwiedził jeden z osiedlowych sklepów. O sytuacji mieszkańcy powiadomili Komendę Powiatową Policji w Świdnicy. Na miejsce skierowany został patrol policji, który zatrzymał nietrzeźwego mężczyznę. Według nieoficjalnych informacji, miał on około 2,5 promila alkoholu w organizmie.

Zatrzymanym przez policję mężczyzną okazał się Maciej W., który w 2016 roku został powołany na prokuratora Prokuratury Rejonowej w Świdnicy. Doniesień tych nie komentował rzecznik świdnickiej prokuratury, potwierdzając jednak, że „nieobyczajnego wybryku” dopuścił się prokurator. –Był to prokurator pełniący służbę w jednej z jednostek okręgu świdnickiego, przebywający w tym momencie na urlopie – powiedział wówczas Tomasz Orepuk z Prokuratury Okręgowej w Świdnicy.

Sprawą zajęła się Prokuratura Krajowa, natomiast prokurator został zawieszony w czynnościach służbowych. Równocześnie rzecznik dyscyplinarny wszczął postępowanie wyjaśniające w sprawie uchybienia przez niego godności urzędu. W toku postępowania powołano biegłych, którzy wydali opinie dotyczące poczytalności Macieja W.

Trzy niezależne od siebie zespoły biegłych zgodnie stwierdziły, że w czasie zarzucanego mu czynu prokurator miał zniesioną poczytalność i nie może odpowiadać za przewinienie dyscyplinarne. (…) Aktualnie prokurator nie wykonuje obowiązków służbowych. Pozostaje zawieszony w czynnościach na mocy postanowienia Prokuratora Regionalnego we Wrocławiu z marca tego roku – poinformował Łukasz Łapczyński, rzecznik prasowy Prokuratury Krajowej.

Jak potwierdza teraz Prokuratura Krajowa, świdnicki prokurator został przywrócony do obowiązków służbowych.

Nieprawomocnym postanowieniem z 4 marca 2024 roku Zastępca Rzecznika Dyscyplinarnego Prokuratora Generalnego dla poznańskiego okręgu regionalnego umorzył postępowanie dyscyplinarne prowadzone przeciwko wskazanemu prokuratorowi Prokuratury Rejonowej w Świdnicy, obwinionemu o uchybienie godności urzędu 9 września 2021 roku w Świdnicy w wyniku dopuszczenia się nieobyczajnego wybryku, tj. o deliktu dyscyplinarnego określonego w art. 137 §1 pkt 5 ustawy z dnia 28 stycznia 2016 roku – Prawo o prokuraturze – wobec stwierdzenia, że obwiniony nie popełnił deliktu dyscyplinarnego z uwagi na niepoczytalność.

Prokurator w związku z zaistniałym zdarzeniem był zawieszony w czynnościach służbowych do dnia 9 marca 2023 roku  – poinformowała prokurator Beata Galas z Prokuratury Krajowej.

Jednocześnie wyżej wymieniony był również zawieszony w czynnościach służbowych w okresie od dnia 3 marca 2023 roku do dnia 1 marca 2024 roku w związku z innym postępowaniem dyscyplinarnym prowadzonym przez Zastępcę Rzecznika Dyscyplinarnego Prokuratora Generalnego dla poznańskiego okręgu regionalnego, w którym zarzucono mu również przewinienie w postaci uchybienia godności urzędu w związku z inicjowanymi połączeniami za pośrednictwem komunikatora WhatsApp – wyjaśniła Galas.

O co chodzi w tej drugiej sprawie? Omawiany prokurator miał wydzwaniać w nocy do pracownic sądu w Świdnicy i zachowywać się „w sposób co najmniej niegrzeczny”.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!