Świat Wiadomości Żydzi

Żydzi domagają się likwidacji pomnika SS “Galizien” w Kanadzie

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Organizacje żydowskie domagają się usunięcia pomnika ku czci SS “Galizien” z ukraińskiego cmentarza w kanadyjskim mieście Oakville. To pokłosie skandalu w parlamencie Kanady, gdzie uhonorowano weterana tej zbrodniczej formacji – pisze portal kresy.pl.

Żydzi domagają się likwidacji pomnika SS “Galizien” w Kanadzie. Dzięki sprawie weterana ukraińskiej, ochotniczej kolaboracyjnej dywizji Waffen-SS Galizien, który był fetowany przez lewaków w kanadyjskim parlamencie, powróciła sprawa pomnika ku czci tej formacji na ukraińskim cmentarzu Oakville w prowincji Ontario.

Organizacja o nazwie Przyjaciele Centrum Szymona Wiesenthala (Friends of Simon Wiesenthal Center – FSWC) wystosowała oświadczenie. Przypomniała w nim, że od dawna domaga się usunięcia „pomników i upamiętnień nazistowskich kolaborantów”. Podkreśla, że „dla takich pomników nie ma miejsca w naszym społeczeństwie” i że są one „obrazą dla pamięci o Holokauście”.

-Pomniki 14. dywizji Grenadierów Waffen-SS w Oakville i Ukraińskiej Powstańczej Armii w Edmonton zniekształcają Holokaust, jednocześnie gloryfikując pamięć osób, które brały udział w zbrodniach przeciwko ludzkości – oświadczył Dan Panneton, szef międzynarodowej, żydowskiej organizacji ds. praw człowieka. 

Opisywany obiekt to tzw. cenotaf, pomnik w formie grobowca, w którym nie pochowano zwłok. Postawiono go w 1988 roku. Formalnie jest poświęcony pamięci żołnierzy z “1. ukraińskiej dywizji” Ukraińskiej Armii Narodowej (formacji utworzonej w marcu 1945 roku), wcześniej znanej jako 14. Dywizja Grenadierów SS “Galizien”.

Co ciekawe, na tym samym cmentarzu znajduje się również pomnik ku czci UPA.

O pomniku zrobiło się głośno ponad trzy lata temu, gdy nieznani sprawcy napisali na nim sprayem „Nazi war monument” („nazistowski pomnik wojenny”). Policja początkowo uznała to za przestępstwo z nienawiści. Później wycofała się z tego, a szef lokalnej policji opowiedział się za usunięciem pomnika.

Sprawa wywołała poruszenie i dyskusję, gdyż zaczęto zwracać uwagę na to, że dywizja SS “Galizien’ została utworzona przez III Rzeszę, a jej członkowie byli zamieszani w zbrodnie wojenne. Kongres Polonii Kanadyjskiej i kanadyjska loża B’nai B’rith wydały wówczas wspólne oświadczenie, w którym domagały się usunięcia pomnika SS “Galizien” z ukraińskiego cmentarza w Oakville. Napisano, że dywizja jest odpowiedzialna za zamordowanie tysięcy Żydów, Polaków i innych mniejszości etnicznych w całej Europie Wschodniej.

NASZ KOMENTARZ: Opisana sprawa pomnika w Kanadzie pokazuje, że istnieje chyba jedna jedyna kwestia, w której interesy polskie pokrywają się z żydowskimi. Tą sprawą jest ściganie hitlerowców i banderowców.

Polecamy również: Znany ksiądz apeluje: odebrać Zełenskiemu Order Orła Białego

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!